Doğrudan yabancı yatırımın belirleyicilerinden biri olarak yerli ortağın etkinliği
The effectiveness of local partner as a determinant of foreign direct investments
- Tez No: 210675
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
DYY lerin neden ve nereye yapıldığı konusunda teoriler ve bunlara bağlı olarak belirleyici etkenleri belirten BM raporları özellikle evsahibi ülkenin demografik, ekonomik, siyasi ve teknik altyapı yeterliliği hususları çerçevesinde ele alınmaktadır. Özellikle UNCTAD ve YASED in bu konudaki raporları da Dunning'in OLI paradigması çerçevesinde DYY nin nereye yapılacağı çözümlemesine ulaşma gayretindedir. Dünyada gerçekleşen yabancı yatırımlar satınalma ? birleşme ? ortaklık (JV) veya tamamen kendine ait yavru firma kurma şeklinde gerçekleşmektedir. Birçok firma nereye yatırım yapacağına karar verdikten sonra satın alarak mı, ele geçirerek mi, birleşerek mi, ortaklık kurarak mı şeklindeki sorgulama sıralamasıyla yatırımı gerçekleştiriyor. OLİ paradigmasında ?O? (mülkiyet) avantajına sahip olduğunu varsaydığımız şirketler yatırımı nereye yapma konusunda ?L? (konum) ve ?İ? (içselleştirme) faktörleri ekseninde yatırım kararları alıyor. Ancak bu faktörlerin yabancı piyasada varolmayı ne derecede güçlü şekilde desteklediği sorgulanmaktadır? Yerel İnsan Kaynakları dışarıdan ne derece uygun şekil ve maliyette oluşturulabilecektir? Bu ve bunun gibi bizzat yerelin başarılı olabileceği unsurlar yüzde yüz yabancı bir yatırımcı tarafından yerelde başarılması hususunda ne derece cesaretlendirici veya tersine bir etki payına sahiptir? OLİ paradigması ile genel karar süreci açıklansa dahi yereldeki bu etkenler yerel partner faktörünün önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu etki sadece nereye kararını değil diğer faktörler ile birleşerek yabancı sermayeli yeni şirketin yapısını da belirlemektedir. Bu çalışmada; Teorilerde ve UNCTAD raporlarında uluslararasılaşma ve DYY etkin faktörü olarak ele alınmayan evsahibi ülkedeki yerel partner etkisi anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmanın en önemli bulgusu Oli ve benzeri yaklaşımların göz ardı ettiği yerli yatırımcının yabancı yatırımcıyı çekebilme / ikna edebilme kabiliyetidir. Araştırma yöntemi olarak mevcut literatür taraması, DTM, HM, BM, YASED yayın ve raporları ikincil veri olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca birincil veri olarak saha çalışması ve mülakatlar yapılmıştır. Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından Federal Group' un yurtiçi ve dışı yabancı ortaklı yatırımları örnek olay olarak incelemeye konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Theories and accordingly the UN reports for the explanations of ?FDI why and where? are mainly focused on capability of host countries demografic - economical ? political and technical structure. Especially the reports of UNCTAD and YASED are trying to clarify ?where FDIs are realized? which these works are also based on the OLI paradigm of Dunning. Foreign Invesments are mostly realized by buying ? merging ? joint venture or directly establishing new and hundred percent foreign owned companies. Most of companies firstly decide. Where to invest and then decide how to invest, by buying or merging or joint venture. According to OLI paradigm of Dunning; the companies that have ownership advantages, decide by ?L? (Location) and ?I? (Internalisation) factors. But How these factors encourage to invest at foreign country, what is the value of effection? How the local human resource activities will be managed satisfactorly by a foreign company? What kind of effection these items have on success of foreign investor to manage this and these items of subjects, which may be easy for local companies? Though by teories and especiaaly by OLI paradigm the general decision making process described but; these items show us the importance of local partner. Importance of local partner is not just to decide where to invest, but also how to shape structure of the new company. The most important diagnosis of this study is defining ability of local partner that persuading / appeailing of foreign partner to come an agreement about invesment which is not considered before by OLI and similiar approach. As the study method, existing literature combing, Undersecretariat of Foreign Trade, Ministry of Treasure, United Nations, YASED publication and reports have been utilized as a secondary data. Beside of existing literature combing of initial data, case studies and interviews have been realised. As sample events, the foreign invesment of Federal Group that is one of the leading company of Turkey has been considered. By this study, we have tried to clarify the effection and importance of local partner for attractivity on FDI which is not considered as an important factor within the theories of FDI and reports of UNCTAD.