Okul sporlarına katılan çocukların stres düzeyleri ve problem çözme becerilerinin incelenmesi
Examining the stress levels and problem solving skills of children participating i̇n school sports
  1. Tez No: 802471
  2. Yazar: İLHAMİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, Okul sporlarına katılan çocukların stres düzeyleri ve problem çözme becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Çalışmada ayrıca, öğrencilerin demografik değişkenler açısından farklılıklar incelenemiştir. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Hatay ilinde öğrenim gören ve okul sporlarına katılan ortaöğretim öğrencileri üzerinde gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmıştır. Çalışmaya 160 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, Türkçe'ye uyarlaması Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından yapılan Problem Çözme Envanteri (PÇE) ve Kat (2009) tarafından geliştirilen“Stres Düzeyi Testi”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Sonuç olarak; problem çözme becerileri toplam puanında kadınların daha yüksek puan elde ettikleri, alt boyutlara bakıldığında kendine güvenli yaklaşım ve planlı yaklaşımda kadınların anlamlı yüksek puanlar elde ettiği görülürken, algılanan stres düzeylerinde cinsiyet açısından farklılık görülmemiştir. Branş, spor yılı, anne baba eğitim, kardeş sayısı değişkenleri açısından yetersiz özyeterlik ve stres algısı puanlarında ve problem çözme becerilerinde herhangi bir farklılık görülmemiştir. Nitelikli lisede okuyanlar ile akademik başarısı yüksek olanların stres/rahatsızlık algısı daha yüksek bulunmuştur. Yaş ile ölçeklerden elde edilen puanlar arasında herhangi bir ilişki görülmezken, yetersiz öz yeterlik algısının arttığı durumlarda stresin azaldığı, stres algısı ve yetersiz öz yeterlik puanlarının azaldığı durumlarda problem çözme becerilerinin arttığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a structured descriptive study aimed at reducing stress and problem solving for children participating in school sports. The study also examined children's assessments of demographic variables. The study was applied on a voluntary basis to secondary education programs working in Hatay province and participating in school sports in the 2021-2022 academic year. 160 students voluntarily participated in the study. In order to collect data in the research,“Personal Information Form”, Problem Solving Inventory (PCI) adapted to Turkish by Şahin, Şahin and Heppner (1993), and“Stress Level Test”used by Kat (2009) were used. SPSS 22.0 program was used for the analysis of the data. In conclusion; While it was seen that women got higher scores in the total scores of problem solving clients, women got high scores in their safe approach to sub-dimensions and their planned approach, while there was no gender perspective in the perceived stress level. It did not reflect any variable in insufficient self-efficacy and stress perception scores and problem solving skills in terms of branch, sports year, parent education, number of siblings. Those who study at qualified high schools and those with high academic achievement have a higher perception of stress/discomfort. While no relationship was observed between age and the scores obtained from the scales, he was exposed to symptoms of insufficient self-efficacy perception, and results were obtained regarding the symptoms of problem solving limits by limiting the perception of stress and insufficient self-efficacy scores.