Erken çocukluk döneminde ortak eylemlerin gruplar arası bağlamda paylaşma davranışı üzerindeki etkisi
The effect of joint actions on intergroup sharing behavior in early childhood
- Tez No: 964488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Erken çocukluk döneminde prososyal davranışların gelişimi, sosyal etkileşimler ve grup dinamikleriyle yakından ilişkilidir. Paylaşma davranışı, bu dönemde gözlemlenen temel prososyal davranışlardan biri olup, çocukların bireysel özelliklerinden ve sosyal bağlamdan etkilenmektedir. Literatürde, çocukların genellikle iç grup üyelerine dış grup üyelerinden daha fazla paylaşımda bulundukları gösterilmiştir. Bununla birlikte, son yıllarda ortak eylemlerin, yani bir başkasıyla birlikte gerçekleştirilen ve karşılıklı koordinasyon gerektiren aktivitelerin, çocukların paylaşma eğilimlerini nasıl etkilediği araştırılmaya başlanmıştır. Ortak eylemlerin, çocuklarda birliktelik duygusunu ve sosyal bağlılığı artırarak prososyal davranışları teşvik edebileceği öne sürülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışma, erken çocukluk döneminde ortak eylemlerin, çocukların gruplar arası bağlamda paylaşma davranışı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemi 4-5 yaş aralığında olan toplam 80 (Nkız = 40) çoktan oluşmaktadır. Veri toplama süreci, çocukların devam ettiği okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılım için öncelikle ebeveynlerden Bilgilendirilmiş Onam Formu ve Demografik Bilgi Formu alınmıştır. Katılımcı çocukların öğretmenleri ise, çocukların sosyal ve bilişsel özelliklerini değerlendirmek amacıyla Çocuk Prososyallik Ölçeği Öğretmen Formu ve Yürütücü İşlevler Envanteri Öğretmen Formu 'nu doldurmuştur. Çocuklar, elde edilen prososyallik ve yürütücü işlevler skorlarına göre, bireysel olarak oynanan Standart Simon Görevi veya bir yetişkinle oynanan Ortak Simon Görevi koşullarından birine, gruplar arası bireysel faktörler arası denge gözetilerek rastgele atanmıştır. Her bir ana grup, paylaşım yapılacak kişinin grup kimliğine göre (iç grup veya dış grup) iki alt gruba ayrılmıştır. Böylece, deneysel tasarımda hem Simon Görevi türü (bireysel/ortak) hem de paylaşım yapılan grubun kimliği (iç/dış grup) faktörleri çaprazlanmıştır. Katılımcılar, ilk olarak atandıkları koşula uygun şekilde bilgisayar üzerinden Simon Görevini tamamlamış ve bu görev sonucunda on adet çıkartma kazanmıştır. Simon Görevi sonrasında, çocuklara kazandıkları çıkartmalar üzerinden Diktatör Oyunu uygulanmıştır. Bu aşamada, çocuklara, isterlerse atandıkları gruptaki kişiye (iç grup: Ahmet/İpek; dış grup: Suriyeli Omar/Lana) paylaşım yapabilecekleri belirtilmiştir. Paylaşım davranışı, çocukların paylaştığı çıkartma sayısı üzerinden nicel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, ortak eyleme katılan çocukların, bireysel olarak görev yapanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha fazla paylaşımda bulunduğunu göstermiştir. Özellikle, ortak oyun oynayan çocukların dış gruba yönelik paylaşım miktarının, bireysel oynayanlara göre anlamlı biçimde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Buna karşın, iç grupla paylaşımda ortak ve bireysel eylem koşulları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ayrıca, varyans analizi sonuçları hem Simon görevi türünün hem de paylaşım yapılan grubun paylaşım davranışı üzerinde anlamlı etkileri olduğunu ve bu iki değişken arasında anlamlı bir etkileşim bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The development of prosocial behaviors in early childhood is closely linked to social interactions and group dynamics. Sharing, one of the fundamental prosocial behaviors observed during this period, is influenced by both individual characteristics and the social context of children. The literature indicates that children generally share more with ingroup members than with outgroup members. However, recent studies have begun to investigate how joint actions—activities performed together with another person and requiring mutual coordination—affect children's sharing tendencies. It has been suggested that joint actions may foster a sense of togetherness and social connectedness, thereby promoting prosocial behaviors in children. In this context, the present study aimed to examine the effect of joint actions on children's sharing behavior in an intergroup context during early childhood. The sample consisted of 80 children (Ngirl =40) aged 4 to 5 years. Data collection was conducted face-to-face in the preschools attended by the children. Prior to participation, informed consent and demographic information forms were obtained from parents. Teachers of the participating children completed the Teacher Form of the Child Prosociality Scale and the Teacher Form of the Executive Functions Inventory to assess the children's social and cognitive characteristics. Based on their prosociality and executive function scores, children were randomly assigned—while ensuring balance between individual factors across groups— to either the Standard Simon Task (played individually) or the Joint Simon Task (played with an adult). Each main group was further divided into two subgroups according to the group identity of the recipient (ingroup or outgroup). Thus, the experimental design included both the type of Simon Task (individual/joint) and the group identity of the recipient (ingroup/outgroup) as crossed factors. Participants first completed the Simon Task on a computer according to their assigned condition and earned ten stickers as a reward. Following the Simon Task, the Dictator Game was administered using the stickers the children had earned. At this stage, children were told that they could, if they wished, share their stickers with the assigned recipient (ingroup: Ahmet/İpek; outgroup: Syrian Omar/Lana). Sharing was quantitatively assessed based on the number of stickers shared by the children. The findings revealed that children who participated in joint actions shared significantly more than those who performed the task individually. Notably, the amount of sharing with outgroup members was significantly higher among children in the joint action condition compared to those in the individual condition. In contrast, no significant difference was observed between the joint and individual conditions in sharing with ingroup members. Furthermore, the results of the variance analysis indicated that both the type of Simon Task and the group identity of the recipient had significant effects on sharing behavior, and that there was a significant interaction between these two variables.