Çanakkale yöresinde koyunlarda Babesia Ovis'in seroepidemiyolojisi
Sero-epidemiology of Babesia Ovis infection in Çanakkale region
  1. Tez No: 80248
  2. Yazar: ALİ DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
48 ÖZET Çanakkale Yöresindeki Koyunlarda Babesia ovis'in Seroepidemiyolojisi Bu çalışma, Çanakkale yöresinde B.ovis enfeksiyonunun seroepidemiyolojisini araştırmak amacı ile Mayıs 1996 ile Nisan 1997 tarihleri arasında ELISA (Enzyme Linked immunosorbent Assay) testi kullanarak yapılmıştır. Toplam 360 koyun serumu Çanakkale TÎGEM (Kumkale Tarım İşletmesi) ve Çanakkale iline bağlı Gökçalı, Akçapmar, Çıplak ve Taştepe köylerinden toplanarak B.ovis antikorları yönünden ELISA ile test edilmiştir. Ayrıca, TİGEM'e ait 69 adet B.ovis negatif koyun, Mayıs 1996 ve Nisan 1997 tarihleri arasında B.ovis enfeksiyonunun insidensini tespit etmek amacı ile takip edilmiştir. Kan frotileri Giemsa ile boyandıktan sonra B.ovis parazitleri yönünden incelenmiştir. Denemedeki her bir koyunun kan hematokrit değerleri tespit edilmiştir. Hayvanlar üzerindeki keneler toplanarak tür tayinleri stereo mikroskopta yapılmıştır. Mayıs 1996 tarihinde B. ovis'in seroprevalansı TİGEM'de % 35.0, Gökçah'da % 48.3, Akçapmar'da % 56.6, Çıplak'ta % 63.3 ve Taştepe'de % 38.3 olarak bulunmuştur. Mayıs 1996 ve Nisan 1997 tarihleri arasında TİGEM'de, B. ovis'in kümülatif seroinsidens derecesi 0.405 bulunurken, 0-1 yaş grubunda 0.435, 1-2 yaş grubunda ise 0.366 insidens oranları tespit edilmiştir. Bir sezonluk insidens oranı tüm hayvanlarda 0.535 olarak bulunurken, hastalık mevsiminden sonra doğan kuzularda 0.582, bir hastalık mevsimi geçirmiş koyunlarda ise 0.474 olarak bulunmuştur. Kan frotilerinin incelenmesinde B.ovis parazitlerine rastlanmamıştır. Koyunların hematokrit kan değerleri çalışma süresince normal fizyolojik sınırları içinde bulunmuştur. Kenelere koyunlar üzerinde Mayıs ve Temmuz 1996 tarihleri arasında rastlanmıştır. Toplanan 252 kenenin % 64.68'nin R.turanicus, % 35.35'nin ise Rhipicephalus bursa olduğu saptanmıştır. Anahtar sözcükler : Babesia ovis, ELISA, Epidemiyoloji
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY Sero-epidemiology of Babesia ovis Infection in Çanakkale Region A seroepidemiological study on Babesia ovis infection in Çanakkale region was carried out between May 1996 and April 1997 by using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) technique. A total of 360 sheep sera were collected from Çanakkale TİGEM (Kumkale State Farm) and four villages, namely Gökçalı, Akçapınar, Çıplak and Taştepe in May 1996. All samples were tested for the presence of antibodies to B.ovis by ELISA. In addition, 69 B.ovis seronegative sheep in TÎGEM were followed for the incidence of B. ovis infection from May 1996 to April 1997. Blood smears prepared from the peripheral blood for the detection of B.ovis were stained by using the Giemsa metod. Packed Cell Volume (PCV) values of each animal were also determined. The ticks were collected from the sheep and identified by stereomicroscopy. The seroprevalence rates of B.ovis infections in May 1996 were found to be 35.0 % in TİGEM, 48.3 % in Gökçalı 56.6 % in Akçapınar 63.3 % in Çıplak and 38.3 % in Taştepe. The cumulative seroincidence of B.ovis infection between May 1996 and April 1997 was found to be 0.405 in TİGEM. Also the cumulative incidence rates were estimated as 0.435 and 0.366 in 0-1 and 1-2 age groups respectively. Incidence rate for the whole study was 0.535 animal season at risk. It was 0.582 for the sheep born before the disease season, 0.474 for the animals passed one disease season. No B. ovis parasites were identified by the examination of Giemsa-stained