Çanakkale yöresinde yetiştirilen 'tüysüz beyaz şeftali' popülasyonunun fenolojik ve pomolojik özelliklerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
Investigations on the phenological and pomological characters of 'tüysüz beyaz şeftali' populations grown in Çanakkale district
- Tez No: 121554
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN KAYNAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
6. ÖZET Bu araştırma 2000 ve 2001 yıllarında Çanakkale ili, Bayramiç ilçesinde özel üreticiye ait Tüysüz Beyaz Şeftali populasyonu tiplerinden kurulmuş meyve bahçesinde yapılmıştır. Çalışmada tomurcuk kabarmasından yaprak dökümüne kadar olan periyot içerisinde meydana gelen 15 fenolojik olayın tarihleri belirlenmiştir. Meyve gelişimi, meyve ağırlıkları, meyve eti sertliği, TSÇKM oranı ve verim olmak üzere 5 pomolojik olay incelenmiştir. Ayrıca yabancı tozlaşmayı önlemek ve kendine verimliliği tespit amacıyla bez örtü ile izolasyon yöntemi uygulanmıştır. Çalışma bulgularına göre, çiçeklerime Mart ayının sonlarına rastlamaktadır. Meyveler Temmuz sonu ve Eylül başı arasında hasat edilmektedir. Tomurcuk kabarmasından yaprak dökümüne kadar olan periyot ortalama 260 gün olarak belirlenmiştir. Meyve ağırlığı ortalama 63.87 g olarak tespit edilmiştir. Meyvelerin normal şeftaliye göre daha küçük oldukları ancak; gerek renkleri, gerek tüysüzlük özelliği ve gerekse tadıyla albenisinin yüksek olduğu anlaşılmıştır. Populasyondan ağaç başına alman verim 46.5 kg/ağaç olarak tespit edilmiş olup, ağaç başına alınan verim normal şeftali ağaçlarından elde edilen verim miktarına yakın sonuç vermiştir. Yarma tiplerin varlığına karşın üretici tarafından pazar değeri düşünülerek bu tipe ait tipler bahçeden sökülerek temizlenmektedir. Eti çekirdeğe yapışık tipler tercih edilmektedir. Populasyonda geniş bir varyasyon olduğu anlaşılmış olup ileride yapılması muhtemel olan seleksiyon yoluyla ıslah çalışması için ilk bilgiler ana hatlarıyla belirlenmiştir. 27
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY INVESTIGATIONS ON THE PHENOLOGICAL AND POMOLOGICAL CHARACTERS OF“TÜYSÜZ BEYAZ ŞEFTALİ”POPULATIONS GROWN IN ÇANAKKALE DISTRICT This research was carried out during 2000 and 2001 years in Çanakkale Bayramiç county on the orchard which was planted with“Tüysüz Beyaz Şeftali”population. In research, 15 phenological event's date from bud burst to foliage were determined. Also 5 pomological events as fruit development, fruit weight, fruit firmness, total souble dry matter ratio and yield were studied. Isolation method with cloth was used inorder to prevent the cross pollination and ascertain the self pollination. According to analysed data, folowering coincieded to the end of March. Fruits have been harvested between the end of July and the begining of September. The period from bud burst to foliage was determined as approximately 260 days. Avarege fruit weight was btained as 63.87 g. The fruits of“Tüysüz Beyaz Şeftali”were found smaller than peach's.. But fruit colour, featherless characteristics, fruit attractiveness and taste were found rather well than peach. Yield was obtained as 46.5 kg/tree and this yield per tree was similuar to peach yield. Some“Tüysüz Beyaz Şeftali”types' mesocarps are seperate from seeds, but producers, according to the marketing oppurtunities, prefer the types which their mesocarps fixed to seeds. As a great genotypic variation was found out the population, the first basic informations for the later detailed breeding studies was determined. 28