Türkiye'de siyasal popülizm: Demokrat Parti ve Adalet ve Kalkınma Partisi
Political populism in Turkey: The Democrat Party and The Justice and Development Party
  1. Tez No: 802511
  2. Yazar: CEMRE ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sosyal bilimlerde çok tartışılan ve popülerliğini koruyan popülizm kavramı, 21. yüzyılda siyaseti, siyasi aktörleri ve hareketleri tanımlamada yaygın kullanımıyla önem arz etmektedir. Farklı yaklaşımların ilgi odağı olan popülizm, farklı coğrafyalarda, üretildiği sosyokültürel, siyasal ve ekonomik bağlama göre şekillenerek çeşitli görüngüler sunabilmektedir. Referans aldıkları halkın genel iradesi ve egemenliği unsurlarının ortaklığı yönüyle sıklıkla birlikte anılan popülizm ve demokrasi, demokrasinin tür ve aşamalarına bağlı olarak çatışmalı bir ilişki ortaya koyabilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de 1945-46 dönemeci ile başlayan çok partili siyasal yaşam denemelerinin demokratikleşme aşaması olarak anıldığı bu serüvenin Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde başlatılan ıslahatlar ve yeni rejimin ilanıyla şekillendirildiği gelişmeler üzerinde durulmuştur. Bu tez çalışması, Türkiye'de siyasal popülizmin 1946'da kurulan Demokrat Parti (DP) ile başladığını kabul ederek, onun popülist siyasetinin başat argümanlarının yansımasını bulabildiği ve bu minvalde mirasını aldığını iddia ettiği Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) örnek vakaları kapsamında siyasal popülizmi düşünsel yaklaşım üzerinden okumaya çalışmaktadır. Türkiye sağ siyasetinde 1950-1960 yılları arasında iktidarda yer alan DP ile 2002 yılından günümüze kadar iktidarda olan AKP'nin takip ettiği siyasal popülizmlerin, demokrasiden uzaklaştığı durumlar değerlendirilerek, otoriterleşmeyi görünür kıldığı aşamalar kaydedilmiştir. Bu doğrultuda, örnek vakalar üzerinden ortaya koyulan siyasal popülizmin analizleri neticesinde ülkenin demokratikleşmesi konusunda yarattığı sonuçlar değerlendirilmektedir. Anahtar Sözcükler popülizm, demokrasi, demokratikleşme, Demokrat Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi
Özet (Çeviri)
The concept of populism, which is widely discussed and remains popular in social sciences, is important by its widespread use in identifying politics, political actors and movements in the 21st century. Populism, which is the focus of attention of different approaches, can present various phenomena in different geographies by being shaped according to the sociocultural, political and economic context in which it is produced. Populism and democracy are often mentioned together in terms of the common will and sovereignty of the people they refer to and there can be a conflicting relationship between them depending on the types and stages of democracy. This study focuses on the adventure of the democratization phase of the multi-party political life trials that started with the 1945-46 turn in Turkey that were shaped by the proclamation of the new regime and the reforms intiated in the last period of the Ottoman Empire. This thesis study acknowledges the start of political populism in Turkey with the Democratic Party (DP) which was established in 1946 and claims that the reflection of the dominant arguments of its populist politics inherited to the Justice and Development Party (AKP). The purpose is this study is to read the political populism through a ideational approach within the scope of case studies. In the right-wing politics of Turkey, the DP, which was in power between 1950 and 1960, and the AKP, which was in power from 2002 to the present, the political populisms followed by the situations where they decayed from democracy were evaluated and the stages where authoritarianism became visible were recorded. In this respect, as a result of analyzes of political populism revealed through case studies, the results of the democratization of the country are evaluated. Keywords populism, democracy, democratization, Democrat Party, Justice and Development Party