Popülizmin siyasal iletişim kapsamında kullanımı: Yerel siyasal aktörlerin twitter hesaplarının karşılaştırmalı incelemesi
The use of populism in political communication: Comparative analysis of twitter accounts of local political actors
  1. Tez No: 764032
  2. Yazar: PERİHAN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Popülizm siyaset alanında tüm dünyada yaygın bir biçimde kullanılan siyasal parti ve liderlerin sıklıkla başvurduğu bir pratik olarak son yıllarda Türkiye'de de oldukça popüler bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Avrupa'yı radikal sağ ve muhafazakâr ideolojilerle etkisi altına almaya başlayan popülizm rüzgârının Türkiye'deki yansımalarına Demokrat Parti döneminde rastlanmıştır ve 1980'lerde yükselişe geçen muhafazakâr-milliyetçi parti ve liderlerde görülmeye devam etmiştir. Özellikle AKP ile zirveye çıkan popülizmin başarılar yakalaması diğer parti ve liderlerin de popülist söylem unsurlarından yararlanmaya başlamasına zemin hazırlamıştır. Popülizmin siyasal iletişim biçimlerine nasıl yansıdığını göstermeyi amaçlayan bu çalışmada özellikle Türkiye'nin uzun yıllardır ana muhalefet partisi konumundaki CHP'nin 2019 yerel seçimlerinde İstanbul ve Ankara için gösterilen adaylardan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın liderlik özelliklerinde popülist unsurlara yer vermesi sol cenahta da bir popülist atılım gerçekleşebileceğinin sinyallerini vermiştir. Bu bakış açısıyla iki büyük şehrin başkanları olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın halkla iletişim kurmak için etkin biçimde kullandıkları sosyal medya araçlarından biri olan Twitter'da ürettikleri popülist mesajlar, 31 Mart 2019-31 Mart 2022 tarihleri arasında içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Niteliksel biçimde elde edilen bulguları sayısal bir biçimde ortaya koymak amacıyla veriler SPSS programına aktarılmış ve oransal bir dağılım elde edilmiştir. Böylelikle elde edilen bulgular teorik bilgilerle yorumlanarak kuramsal çerçevede ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Populism is a very popular term in Turkey in recent years, as a practice frequently used by political parties and leaders all over the world in the field of politics. Particularly, the reflections of the populism wind, which started to influence Europe with radical right and conservative ideologies, were encountered in Turkey during the Democratic Party period and continued to be seen in the conservative-nationalist parties and leaders that started to rise in the 1980s. The success of populism, which reached its peak with the AKP, paved the way for other parties and leaders to benefit from populist discourse elements. In this study, which aims to show how populism is reflected in the forms of political communication, the fact that the CHP, which has been the main opposition party of Turkey for many years, included populist elements in the leadership characteristics of Ekrem İmamoğlu and Mansur Yavaş, who were candidates for Istanbul and Ankara in the 2019 local elections, is also a populist on the left. signals that a breakthrough is possible. From this point of view, the populist messages produced on Twitter, one of the social media tools effectively used by the mayors of the two big cities, Ekrem İmamoğlu and Ankara Metropolitan Mayor Mansur Yavaş to communicate with the public, were published between March 31, 2019 and March 31, 2022. analyzed by content analysis method. In order to present the findings obtained in a quantitative way, the data were transferred to the SPSS program and a proportional distribution was obtained. Thus, the findings obtained were interpreted with theoretical information and presented in the theoretical framework.