İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin sayı duyularının dört işlem becerisine dayalı problemlerde incelenmesi
Investigation of primary school 4. students' number senses in problems based on four operations skills
  1. Tez No: 802517
  2. Yazar: YAŞAR SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 4.sınıfta öğrenim gören öğrencilerin dört işlem beceresine dayalı problemlerin çözümünde sayı duyularını kullanma becerilerini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Isparta il merkezindeki üç farklı ilkokulda öğrenim görmekte olan 521 4.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Yang (1995) tarafından belirtilen sayı duyusu bileşenlerinden ve Can (2017) tarafından geliştirilen“bağlam içeren sayı duyusu ölçeği”nden yararlanılarak hazırlanan 12 soruluk sayı duyusu ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan sayı duyusu ölçeğinde;“sayı büyüklüklerini anlama”bileşeniyle ilgili 4 soru,“hesaplama esnasında sayı ve işlemlerde esneklik”bileşeniyle ilgili 4 soru,“kıyaslama noktasından yararlanma”bileşeniyle ilgili 2 soru,“sayıları ayrıştırma ve yeniden birleştirme”bileşeniyle ilgili 2 soru yer almaktadır. Öğrencilerin vermiş olduğu cevaplar kapsamında elde edilen veriler, araştırmacı tarafından kategorize edilerek analiz edilmiş ve frekansları incelenmiştir. Araştırma sonuçları, ölçekte yer alan problemlerin çözümünde öğrencilerin kural temelli çözüm yolunu daha fazla tercih ettikleri göstermiştir. Bunun yanı sıra, öğrencilerin problemlerin çözümünde sayı duyusu becerilerinden çok düşük bir seviyede yararlandıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin sayı duyusu bileşenlerinde gösterdikleri performanslar incelendiğinde ise, sayı duyusu becerilerini en fazla kullandıkları bileşenin“hesaplama esnasında sayı ve işlemlerde esneklik”, sayı duyusu becerilerini en az kullandıkları bileşenin ise“sayıları ayrıştırma ve yeniden birleştirme”bileşeni olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmanın sonuçları, öğrencilerin en fazla kural temelli çözüm yolunu tercih ettikleri soruların“sayıları ayrıştırma ve yeniden birleştirme”, en az tercih ettikleri ve en fazla boş bırakılan soruların ise“kıyaslama noktasından yararlanma”bileşeni ile ilişkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the ability of 4th grade primary school students to use their number sense in solving problems based on four operation skills. The research was structured using the survey model, one of the quantitative research methods. The study group of the research consists of 521 4th grade students studying in three different primary schools in the city center of Isparta. The data of the study were collected using a 12-item number sense scale, which was prepared using the number sense components specified by Yang (1995) and using the“number sense scale with context”developed by Can (2017). In the number sense scale prepared by the researcher; there are 4 questions about the“understanding number sizes”component, 4 questions about the“flexibility in numbers and operations during calculation”component, 2 questions about the“utilizing the benchmarking point”component, and 2 questions about the“separating and recombining numbers”component. The data obtained within the scope of the answers given by the students were categorized and analyzed by the researcher and their frequencies were examined. The results of the research showed that the students preferred the rule-based solution way more in solving the problems in the scale. Also, it was determined that students benefited from number sense skills at a very low level in solving problems. When the performances of the students in the number sense components were examined, it was seen that the component that they used the number sense skills the most was“flexibility in numbers and operations during calculation”, and the component that they used the number sense skills the least was the component of“separating and recombining numbers”. In addition, the results of the research revealed that the questions in which the students preferred the rule-based solution the most were related to the“separating and recombining numbers”component, while the questions they preferred the least and were left blank the most were related to the“utilizing the benchmarking point”component.