İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin sayı hissi ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between number sense and social skill levels of 4th grade primary school students
  1. Tez No: 833960
  2. Yazar: CAN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Değişen ve gelişen dünya düzeninde insanların pratik düşünmesine ve sosyal becerilerini aktif olarak kullanmalarına ihtiyaç duymaktadır. Öğrencilerin toplumun bir parçası haline gelmesi için mantıksal muhakeme, sayıları kullanabilme, problem çözme gibi beceriler önem kazanmaktadır. Bu araştırmada ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin sayı hissi ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma ilişkisel araştırma yaklaşımı ile gerçekleştirilmiş ve nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Basit seçkisiz örnekleme yapılarak Trabzon ilinde eğitim gören 297 dördüncü sınıf öğrencine“Kişisel Bilgi Formu”,“Sayı Hissi Testi”,“Sosyal Beceri Ölçeği”uygulanmıştır. Veriler, SPSS 23 programına yüklenmiş ve Bağımsız Gruplar T testi, Tek yönlü ANOVA Testi, Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre 4. sınıf öğrencilerinin sayı hissi düzeyi düşük çıkarken sosyal beceri düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. 4. sınıf öğrencilerinin sayı hissi ve sosyal becerileri arasında istatistiksel olarak düşük düzeyde olumlu bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bir diğer sonucu; okulda düzenlenen etkinliklere katılan öğrencilerin sayı hissi ve sosyal becerileri katılmayanlara oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin internet ve bilgisayar kullanım süreleri sayı hissini istatistiksel olarak farklılık bulunmazken, internet ve bilgisayar kullanım süreleri arttıkça sosyal becerileri puanlarının düştüğü belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına paralel olarak öğrencilerin sayı hissi ve sosyal becerilerinin gelişim gösterebileceği etkinlikler düzenlenmesine ve internet veya bilgisayar kullanımını azaltmaya yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a changing and developing world order, people need to think practically and use their social skills actively. In order for students to become a part of the society, skills such as logical reasoning, using numbers and problem solving gain importance. This study aims to examine the relationship between number sense and social skill levels of 4th grade primary school students. The research was carried out with a relational research approach and the survey method, one of the quantitative research methods, was used.“Personal Information Form”,“Number Sense Test”,“Social Skills Scale”were applied to 297 fourth grade students studying in Trabzon by random sampling. The data were uploaded to SPSS 23 program and Independent Groups T test, ANOVA Test, Pearson Correlation Analysis were performed. According to the results of the study, it was determined that 4th grade students had low number sense levels while their social skills levels were high. There was a statistically low level of positive correlation between 4th grade students' number sense and social skills. Another result of the study was that the number sense and social skills of the students who participated in the activities organized at school showed positive development compared to those who did not participate. While there was no statistical difference in the number sense of students' internet and computer usage time, it was determined that their social skills scores decreased as their internet and computer usage time increased. In parallel with the results of the research, suggestions were made to organize activities in which students' number sense and social skills can be improved and to reduce the use of internet and computer.