Okul öncesi dönemdeki çocukların yürütücü işlev becerilerinin desteklenmesine ilişkin Öz Yeterlik İnançları Ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of Self-Efficacy Beliefs Scale on supporting preschool children's executive function skills
- Tez No: 802551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÖZDE ERTÜRK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Yürütücü İşlev Becerilerinin Desteklenmesine İlişkin Öz Yeterlik İnançları Ölçeği-Öğretmen Formu'nun (YİBDÖ-Ö) geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tarama modeline uygun olarak yürütülen araştırmanın örneklemini Ankara'daki okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan toplam 600 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, SPSS 25 ve AMOS 21 programları kullanılarak, nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Yapı (kavram) geçerliğine ilişkin bulgular açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılarak tespit edilmiştir. Ayrıca verilerin normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık ve basıklık değerleri üzerinden kontrol edilmiştir. Güvenirliğe ilişkin bulgular ise Cronbach Alpha güvenirlik analizi, madde-toplam puan korelasyonu ve madde-kalan korelasyonu kullanılarak tespit edilmiştir. Ayrıca ayırt edicilik testi için ilişkisiz örneklemler (bağımsız gruplar) t-testine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop“Development of Self-Efficacy Beliefs Scale on Supporting Preschool Children's Executive Function Skills – Teacher Form”. The sample of the study, which was carried out in accordance with the survey model, consisted of 600 teachers working in pre-school education schools in Ankara. The data of the study were evaluated with quantitative analysis methods using SPSS 25 and AMOS 21 programs. Findings related to construct (concept) validity were determined by exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA). In addition, it was checked whether the data showed normal distribution or not, through skewness and kurtosis values. Reliability findings were determined using Cronbach Alpha reliability analysis, item-total score correlation and item-remainder correlation. In addition, unrelated samples (independent groups) t-test was used for the discrimination test.