Fen bilimleri öğretmenlerinin ve fen bilimleri öğretmen adaylarının çevrim içi öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeyleri
Science teachers and science teacher candidates online learning readiness levels
- Tez No: 802552
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin ve fen bilimleri öğretmen adaylarının çevrim içi öğrenmeye hazırbulunuşluk düzeylerini incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya farklı illerden 91 fen bilimleri öğretmeni ile üç devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 162 fen bilimleri öğretmen adayı katılmıştır. Veriler“Çevrimiçi Öğrenmeye Hazırbulunuşluk Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Ölçeğin Türkçeye uyarlanma çalışmaları sırasında geçerlik ve güvenirliği sağlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler S.P.S.S. 26 paket programı ile analiz ediliştir. Elde edilen analizler sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin fen bilimleri öğretmen adaylarına göre hazırbulunuşluk düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Fen bilimleri öğretmenleri ile fen bilimleri öğretmen adayları arasında çevrimiçi öğrenmeye hazır bulunuşluk ölçeğinden aldıkları ortalama puan ve ölçek alt boyut puanları arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Bu farkın fen bilimleri öğretmenlerinin lehine olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the readiness levels of science teachers and candidates science teachers for online learning. In the research, survey model, one of the quantitative scanning methods, was used. 91 science teachers from different cities, 162 science teacher candidates studying at three state universities participated in the research. The data were collected using the“Online Learning Readiness Scale”. Its validity and reliability were ensured during the adaptation studies of the scale into Turkish. The data obtained in the research was analyzed with S.P.S.S. 26 package programs. As a result of the analyzes obtained, it was found that the readiness levels of science teachers are higher than those of science teacher candidates. A significant difference was observed between the average score they received from the online learning readiness scale between science teachers and science teacher candidates and the scores of the sub-dimensions of the scale. It is concluded that this difference is in favor of science teachers.