Multipl skleroz hastalarının antropometrik ölçümlerle klinik ve demografik özellikler arasındaki ilişki
Multiple sclerosis patients clinical and anthropometric measurements relationship between demographic characteristics
- Tez No: 802558
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin (MSS) otoimmün, kronik, inflamatuar, ilerleyici, aksonal ve demiyelinizasyon nörolojik hastalığıdır. Multipl Skleroz ile beslenme arasındaki ilişki son 50 yıldır araştırılmaya devam edilmektedir. Vücut kompozisyonu, MS' in ilerlemesi ile ilişkilidir. Fazla kilo/obezite, nöroinflamasyonu ve hastalık ilerleme ve nüks riskini artırmaktadır. Bu araştırmada 15 Ekim 2019-15 Ekim 2022 tarihleri arasında Nöroloji kliniğine başvurmuş, 18-65 yaş aralığında, MS tanısı almış çalışmaya alınma kriterlerine uyan 356 kişinin retrospektif olarak Tanita BC 418 cihazı ile ölçüme alınmış değerleri, BKİ değeri metabolizma hızı, vücuttaki toplam ve segmental yağ ve kas oranı ve biyokimyasal kan bulguları, MRG bulguları değerlendirilmiştir. Yapılan analiz neticesinde bazı kan değerleri ile hastaların toplam yağ, kas kütle ve yüzdeleri, FFM ve TBV değerleri arasında hem negatif yönde hem de pozitif yönde, hem düşük hem orta hem de büyük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir, p≤.050. Obez olmayanların (BKİ
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an autoimmune, chronic, inflammatory, progressive, axonal and demyelinating neurological disease of the central nervous system (CNS). The relationship between Multiple Sclerosis and nutrition has continued to be investigated for the last 50 years. Body composition is associated with the progression of MS. Excess weight/obesity increases neuroinflammation and the risk of disease progression and recurrence. In this study, the values measured with the Tanita BC 418 device retrospectively, BMI value, metabolic rate, total and segmental values in the body, of 356 patients aged 18-65 years, who applied to the Neurology clinic between 15 October 2019 and 15 October 2022, were diagnosed with MS. fat and muscle ratio, biochemical blood findings and MRI findings were evaluated. As a result of the analysis, a significant relationship was found between some blood values and the total fat, muscle mass and percentages, FFM and TBV values of the patients, both in the negative and positive direction, at both low, moderate and large levels, p≤.050. A significant difference was found between the mean MS duration of the non-obese (BMI