Pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin egzersiz ve beslenme yaşam tarzı ve fiziksel aktivite düzeyleri değişimlerinin incelenmesi
Study of change in exercise and nutrition lifestyle and physical activity levels of undergraduate students in the pandemic process
- Tez No: 802566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı, Pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin egzersiz ve beslenme yaşam tarzı ve fiziksel aktivite düzeyleri değişimlerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Mersin'de yaşayan 18 yaş üstü üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Mersin Üniversitesi çiftlik köy kampüsünde farklı fakültelerde okuyan 380 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ve Beslenme–Egzersiz Davranış Ölçeği (BEDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U, ikiden fazla grubun karşılaştırmasında Kruskal Wallis H ve ilişki düzeyini belirlemek için Spearman Korelasyon analizleri, pandemi öncesi ve sonrası ölçümlerde Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmış ve hata payı 0.05 olarak alınmıştır. Bulgulara göre; Çalışmaya dâhil edilen öğrencilerin %53,95'i (n=205) kadın ve %46,05 (175) ise erkeklerden oluşmaktadır. Katılımcıların %45,26'sı Covid-19 geçirmiş, %47,37'si karantinada kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to examine the changes in exercise and nutrition lifestyle and physical activity levels of undergraduate students in the pandemic process. Population of the study was composed of undergraduate students over the age of 18 living in Mersin in 2022-2023 academic year. Sample of the study was composed of 380 students studying at various faculties of Mersin University Çiftlikköy Campus. Personal Information Form, International Physical Activity Survey (IPAS) and Nutrition-Exercise Behavior Scale (NEBS) were used as data collection tools. In the analysis of the data, Mann Whitney U was used in pairwise comparisons, Kruskal Wallis H in the comparison of more than two groups, and Spearman Correlation analyzes were used to determine the level of relationship, Wilcoxon Signed-Rank Test was used in the measurements before and after the pandemic, and the margin of error was accepted as 0.05. According to the findings, 53.95% of the students included in the study (n=205) were female and 46.05% (175) were male. 45.26% of the participants had Covid-19 infection, 47.37% was quarantined.