Gender in the ELT classroom: The analysis of English coursebooks in the Syrian primary schools
İngilizce sınıflarında cinsiyet: Suriye ilkokullarında kullanılan İngilizce ders kitaplarının incelenmesi
- Tez No: 802569
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dil, herhangi bir eğitim sürecinde birincil araçtır ve ders kitapları, eğitim materyalinin temel dayanağıdır. Ders kitaplarını incelemenin önemi, içeriğin yanı sıra materyalde örtülü veya açık bir şekilde sunulan tutum ve düşüncelerin incelenmesini de içerir. Bu tez, Suriye Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatın bir parçası olarak kabul edilen, cinsiyet eşitliğini yansıtan ve İngilizce ders kitaplarında cinsiyet temsil kalıplarını oluşturan İngilizce ders kitapları geliştirip geliştirmediğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Verilerin toplanması ve analizinde hem nitel hem de nicel eşit araştırma yöntemleri karma yöntem olarak kullanılmıştır. Araştırmacı, veri toplama amacıyla Bilgin (2013) tarafından araştırmada kullanılan aracı benimsemiş ve manuel kodlama sistemini kullanarak her bir kategoriyi kodlara göre kodlamıştır. Çalışma, yerel Suriyeli ilkokul öğrencileri için 2021 ve 2022 yılları arasında yayınlanan dört İngilizce ders kitabını eşleştirme, bağlam içinde anahtar kelimeler ve görsel içerik gibi metin düzeyinde dil araçları kullanarak analiz etti. Sonuçlar, cinsiyet temsilinde erkek üstünlüğü olduğunu gösterdi; içerik ayrıca cinsiyete dayalıydı ve bu da gerçekçi olmayan basmakalıp izlenimlere yol açtı. Bu çalışma, Suriye'de cinsiyet eşitliğini teşvik eden bir müfredatın uygulanmasına katkıda bulunması nedeniyle nispeten önemlidir.
Özet (Çeviri)
Language is the primary tool in any educational process, and course books are the mainstay of the educational material. The importance of studying course books includes studying the attitudes and opinions presented implicitly or explicitly in the material as well as the content. This thesis aimed to assess whether the Syrian Ministry of Education has developed English course books which are considered a part of the curriculum, reflect gender equality and establish the patterns of gender representation in English course books. Both qualitative and quantitative in equal research methods as a mixed method were used for collection and analysis of the data. For the purpose of data collection, the researcher adopted the tool used in the research by Bilgin (2013) and used the manual coding system to code each category according to the codes. The study analysed four English language course books published between the years 2021 and 2022 for local Syrian primary school students using language tools at the textual level, such as matching, keywords in context, and visual content. Results indicated that there was a male superiority in gender representation, and the content was also gender-biased which led to unrealistic stereotypical impressions. This study is relatively significant since it contributes to the implementation of a curriculum that promotes gender equality in Syria.