Sınıf öğretmenlerinin pandemi sürecinde uzaktan ve yüz yüze yürüttükleri fen bilimleri derslerindeki görüşlerinin belirlenmesi
Identifying the opinions of classroom teachers on the science courses conducted by distance and face to face learning during the pandemic process
  1. Tez No: 802582
  2. Yazar: SEYDANUR KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KORAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAY PEKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
2019 yılının sonunda ortaya çıkan Covid-19 pandemisi yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de aksaklıklara neden olmuştur. Pandeminin etkisiyle tüm ülkelerde virüs yayılımını yavaşlatmak adına yüz yüze eğitime ara verilmiştir. Ülkemizde Covid-19 pandemisi sebebiyle tüm eğitim kademelerinde acil durum eylem planları devreye sokulmuş ve uzaktan eğitim uygulamaları kullanılmaya başlanmıştır. Pandemi süreci ile beraber acil olarak seçilen uzaktan eğitim modelinin, ülke genelinde uygulanmaya başlanması ile kesintiye uğrayan eğitim devam edebilmiş, ancak bazı olumsuzluklar da beraberinde gelmiştir. Bu noktada yaygın olarak kullanılan uzaktan eğitim modelinin eksikliklerinin belirlenip giderilmesi ve daha elverişli bir noktaya taşınması önem arz etmektedir. Bu araştırmada Sınıf öğretmenlerinin pandemi sürecinde uzaktan ve yüz yüze yürüttükleri Fen Bilimleri dersleri hakkındaki görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel desenlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden“Açıklayıcı Desen”kullanılmıştır. Açıklayıcı desende ilk olarak nicel araştırma sonrasında araştırmayı desteklemek amacıyla nitel çalışma yapılır. Nicel ve nitel çalışmaların analizleri ayrı ayrı yapılır ve sonuç kısmında birleştirilerek yorumlanır. Açıklayıcı desenin gereği olarak ilk toplanan nicel verilerin çalışma grubunu, Zonguldak ili ve ilçelerinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında 3.sınıf, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 4.sınıf okutan 324 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Nicel verilerin ardından toplanan nitel verilerin çalışma grubunu, Zonguldak ili ve ilçelerinde görev yapan ve ankete dâhil olan Sınıf öğretmenlerinden amaçlı örnekleme dayalı ölçüt örnekleme ile seçilen altı öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel veri toplama aracı, iki bölüm 61 maddeden oluşan ve araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak geliştirilen 5'li likert tipteki Fen Bilimleri Dersi Anketi'dir. Araştırmanın nitel veri toplama aracı ise dokuz sorudan oluşan ve yine araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Araştırmanın nicel boyutunda toplanan veriler, öğretmenlerin hizmet yılı ve görev yaptıkları okulların bulunduğu bölge değişkenleri açısından frekans – yüzde değerlerine göre çapraz tablolar oluşturularak değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda elde edilen veriler ise; nitel veri analiz yöntemlerinden betimsel analiz kullanarak ele alınmıştır. Toplanan nitel ve nicel verilerin analiz edilmesiyle ulaşılan sonuçlar neticesinde uzaktan eğitim sürecince öğretmenlerin hizmet yılı arttıkça kullandıkları yöntem ve teknikler daha çok düz anlatım ve soru – cevap yöntemi olmuştur. Kazanımları tamamlama sürelerine bakıldığında yüz yüze eğitimde planlandığı sürede kazanımlar tamamlanırken uzaktan eğitim sürecinde ise hizmet yılı arttıkça kazanımları tamamlama sürelerinin azaldığı görülmüştür. Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimde teknolojik aletleri kullanım düzeylerinin hizmet süresinin artmasıyla ters orantılıdır. İletişim açısından öğretmenlerin verdiği cevaplar analiz edildiğinde uzaktan eğitimde yüz yüze eğitime oranla hizmet süresiyle ve merkezden köye gidildikçe veli ve öğrencilerle kurulan iletişimin iş yüklerini çok fazla artırdığını bu durumun motivasyonlarını olumsuz etkilediği görülmüştür. Ayrıca öğretmenler fen bilimleri dersinin temelinin atıldığı ilkokul kademesinde bu derslerin uzaktan eğitim ile yapılmasının öğrencilerde olumsuz görüş oluşturacağı kanaatindedirler.
Özet (Çeviri)
The covid-19 pandemic , emerged in 2019 , has caused obstacles in education as it is in every aspect of our life. Due to the impact of the pandemic , the education has been suspended to slow down the spread of the virus in all countries.In our country , due to the covid-19 pandemic , the emergency action plans have been activated in all educational stages and the distance education applications have started to take place. With the start of the distance learning practices throughout the country, which is applied urgently because of the pandemic , the education that is halted could proceed .At this regard , It is essential to identify and overcome the shortcomings of the distance learning model , which has a widespread usage , as well as running it more conveniently. The purpose of the study is to identify the views of classroom teachers giving science lessons in which they performed face to face and online In the study, The sequential descriptive pattern, which is a mixed methods design used together with both quantitative and qualitative methods, has been applied. Primarily, The quantitative research is conducted in the sequential descriptive pattern. Later , the qualitative research is done for the purpose of assistance to the study . The analyses of quantitative and qualitative researchers are performed separately and interpreted by combining in the conclusion .The study group of the first collected qualitative datas that is required in sequential explanatory design consists of total 324 homeroom teachers who have been teaching the 3rd grades in 2019-2020 educational term and the 4th grades in 2020-2021 educational term in Zonguldak province and districts. The study group of the qualitative data collected after the quantitative data consists of six teachers that are included in the survey serving in Zonguldak province and districts as well as choosed by criterion sampling based on purposeful sampling . The quantitative data collection tool of the study is“ The Science Lesson Survey ”, in a 5-point Likert scale, which consists of 2 parts - 61 articles and enhanced by getting expert opinion.The qualitative data collection tool of the study is“The semi-structured interview form”including nine questions as well as expert opinion. The quantitative datas are utilised by forming crosstabs according to the frequency – percentage values, in terms of the variables of the teachers' period of service and the region of the schools in which they have served. Meanwhile; The qualitative datas are reviewed by the use of the descriptive analysis which is one of the qualitative data methods. As a result of the analysis which is obtained though the quantitative and the qualitative datas, As the periods of the teachers service increase in the distance education process, the methods and techniques have been mostly the direct instruction and question - answer teaching methods. Considering the learning outcome accomplishment time, while the learning outcome are provided in time during face to face learning, It is seen that the accomplishment time of the learning outcome decreases with the additional years the teachers serve in the process of the distance learning . The technological equipment usage levels are inversely correlated with the additional period of service in both the distance and face to face learning. Analysing the answers given by the teachers in terms of the communication, It is seen that the teachers' workload has increased considerably during the distance learning compared to the face to face learning, considering the period of service and the relationship established with the students and the parents as you go towards the villages from the city center, and this situation has affected negatively their motivation Furthermore, The teachers are of the opinion that the science lesson given during the distance learning will have an negative effect on the students in the primary school, in which it is laid foundation of the science lesson.