1845 tarihli Zonguldak Devrek Temettuat Defterine göre Cami-i Atik, Kozlugüney, Gerze karyelerinin sosyal ve ekonomik yapısı
Social and economic structure of the Cami-i Atik, Kozlugüney, Gerze countries according to the Zonguldak Devrek Temettuat Book dated 1845
  1. Tez No: 802588
  2. Yazar: SEDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP ÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Osmanlı Devleti, uzun yıllar boyunca varlığını devam ettirmiş bir imparatorluktur. Devletin sosyal ve ekonomik özelliklerine ulaşabilmek için yararlanabilecek en önemli kaynaklardan birisi Temettuat defterleridir. 19 yüzyıl yani Tanzimat döneminde yapılan mali alandaki yenilikler neticesinde kaza, köy, mahalle, o dönemdeki kişiler, vergi mükellefleri, ödedikleri miktar, meslekleri, sahip olduğu mülkler, hayvan sayıları dâhil birçok konu hakkında bize bilgi veren Temettuat defteridir. Aynı tarihlerde nüfus sayımları da yapıldığından, nüfus sayımı noktasında da teferruatlı bilgiler barındırmaktadır. Yapmış olduğumuz çalışma 1844-1845 (H.1260-1261) tarihleri arasında yapılan Devrek mahalle ve köylerinde yaşayan halkın sosyal ve ekonomik durumunu 3374, 3375, 3376, 3380 numaralı temettuat kayıtlarını transkripsiyonunu yaparak elde ettiğimiz bilgileri bir değerlendirmeye tabi tuttuk. Böylece bölgede kullanılan isimler, lakaplar, meslekler ve sahip oldukları hayvanlar ve araziler ele alınarak Devrek kazasına bağlı Cami-i atik, Kozlugüney, Gerze karyelerinin sosyal-ekonomik yapısına ilişkin bilgiler verilmiştir. Bunlara ek olarak çalışmamızda elde edilen verileri tablo haline getirmemiz bir kaynak haline getirmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mevcut kayıtlardan elde ettiğimiz veriler ışığında oluşturduğumuz değerlendirmeler ve tablolarla birlikte temettu kayıtlarının sosyal durumu anlatılmaktadır. İkinci bölümde temettu kayıtlarının ekonomik durumu anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde orijinal metnin trankripsiyonu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire is an empire that has existed for many years. One of the most important resources that can be used to reach the social and economic characteristics of the state is the Dividend registers. As a result of the innovations in the financial field in the 19th century, namely the reorganization period, it is the Dividend book that gives us information about many subjects including the district, village, neighborhood, people at that time, taxpayers, the amount they paid, their professions, the properties they owned, and the number of animals. Since censuses were also held on the same dates, it also contains detailed information on the census point. We evaluated the social and economic status of the people living in Devrek neighborhoods and villages between 1844-1845 (H.1260-1261) by transcribing the dividends records numbered 3374, 3375, 3376, 3380. Thus, the names, nicknames, occupations and the animals and lands they owned in the region were discussed and information was given about the social-economic structure of Cami-i Atik, Kozlugüney and Gerze village villages in Devrek. In addition to these, the fact that we put the data obtained in our study into a table has made it a source. Our work consists of three parts. In the first part, the social status of dividend records is explained together with the evaluations and tables we created in the light of the data we obtained from the existing records. In the second part, the economic situation of dividend records is explained. The third chapter includes the transcription of the original text.