İnternet ortamında pazarlama amacıyla sunulan kişiselleştirilmiş iletilere yönelik tüketici algıları
Consumer perceptions for personalized posts suggested for marketing on the internet environment
- Tez No: 802590
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pazarlama kavramı, insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Geçmişten günümüze insanların ilgisini çekmek amacıyla pazarlama stratejileri sürekli gelişmektedir. Dijitalleşmeyle beraber pazarlama alanı dijitalleşmeyle başlamış ve bunun sonucunda dijital pazarlama kavramı ortaya çıkmıştır. 20. yüzyıldan itibaren hızla gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak gelişen internet tabanlı iletişim teknolojileri, dijital pazarlama yapılmasına olanak sağlamaktadır. Dijital pazarlama stratejilerinden birisi olarak, kişiselleştirilmiş reklamların gelişmesi reklamcılık açısından önemli bir gelişme olmuştur. Kişiye özel olarak yapılan reklamlar tüketiciye ulaşmayı daha kolay ve hedefli bir hale getirmiştir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de dijital pazarlama yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Tüketicilerin kişiselleştirilmiş reklamları nasıl algıladığı, kararlarına etkisinin olup olmadığı ve kişisel bilgilerinin mahremiyeti gibi sorulara cevap bulmak için 21 üniversite öğrencisi ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında öğrencilerin görüşleri alınmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of marketing is as old as human history. Since the ancient times, marketing strategies are constantly evolving in order to attract people's attention. With digitalization, the field of marketing has also started to digitalize and as a result, the concept of digital marketing has emerged. Since the 20th century, the rapidly developing technology and the developing internet-based communication technologies allows digital marketing. As one of the digital marketing strategies, the development of personalized advertisements has been an important development in terms of advertising. Personalized advertisements have made reaching the consumer easier and more targeted. Digital marketing is used extensively in Türkiye as in the world. Semi-structured interviews were conducted with 21 university students to find answers to questions such as how consumers perceive personalized advertisements, whether it has an impact on their decisions, and the privacy of their personal information. Within the scope of this study, students' opinions were taken and interpreted.