Ön çapraz bağ yırtıklarının artroskopik rekonstruksiyon ile tedavisinin orta dönem sonuçları
Mid-term results of treatment of anterior cruciate ligament tears with arthroscopic reconstruction
- Tez No: 802619
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YALÇIN TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ön çapraz bağ (ÖÇB) yırtılması diz ekleminin en sık görülen travmatik yaralanmalarından biridir.Menisküs ve kıkırdaktaki hasar riskini azaltacağından, genç ve atletik hastalar için cerrahi tedavi önerilir. Ön çapraz bağ (ÖÇB) yırtıkları rekonstruksiyonunda kullanılan en yaygın greftlerden biri hamstring tendon (HT) otogreftidir. Bununla birlikte, ACL'yi onarmak için önerilen başka bir seçenek de allogreftdir. Bu çalışma, HT otogrefti ve allogreft ile tedavi edilen ÖÇB yaralanması olan hastaların klinik sonuçlarının değerlendirmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anterior cruciate ligament (ACL) tear is one of the most common traumatic injuries of the knee joint. Surgical treatment is recommended for young and athletic patients, as it will reduce the risk of damage to the meniscus and cartilage. One of the most common grafts used in the reconstruction of anterior cruciate ligament (ACL) tears is the hamstring tendon (HT) autograft. However, another recommended option for repairing the ACL is allograft. This study aimed to evaluate the clinical outcomes of patients with ACL injury treated with HT autograft and allograft.