An empirical investigation of rational bubbles in US Dollar-Turkish Lira exchange rate by means of currency derivative market
Döviz kuru türev piyasası aracılığı ile ABD Doları-Türk Lirası döviz kurunda rasyonel balon tespiti için ampirik bir inceleme
- Tez No: 802623
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, 2001-2022 dönemi arasında USD/TRY döviz kuru fiyatında rasyonel 'spekülatif' balon oluşumunun varlığını araştırmayı amaçlamaktadır. Rasyonel 'spekülatif' balon, herhangi bir varlık fiyatının temel değerinden daimi bir süreyle ayrışması olarak tanımlanır. Temel değerlere ilişkin model spesifikasyonunun doğru olduğu varsayımı altında, bazı istatistiksel testler kullanılarak bu balonları test etmek oldukça kolaydır. Ancak, model spesifikasyonunda parametre ve model belirsizliği göz önüne alındığında, balonların varlığı veya model spesifikasyon hatası hakkında kesin bir sonuca ulaşmak güçtür, çünkü sıfır hipotezinin reddedilmesi her iki duruma da işaret edebilir. Yakın zamanda Pavlidis, Paya ve Pell (2017) tarafından yapılan bir çalışma, temel değerlere ilişkin model spesifikasyonuna bağlı olmayan bir yöntem önermektedir. Bu yöntem esasen spot-forward kur arasındaki ayrışmalara bakmaktadır. Bu sapmaların patlayıcı özelliklerinin olup olmadığı ve periyodik olarak çöken balonların varlığı, Phillips vd. (2015) tarafından geliştirilen sağ kuyruklu birim kök testi (GSADF testi) yardımıyla görülebilmektedir. Bu çalışma, Pavlidis ve arkadaşlarının yöntemini benimseyerek, spot-forward USD/TRY döviz kuru farklılıklarına GSADF testleri uygulayarak, USD/TRY döviz kuru üzerindeki rasyonel balon oluşumlarının varlığını araştırmaktadır. Sonuç olarak, spot kurun kendisi özellikle 2014'ten sonra aşırı davranış sergilemiş olsa da, spot-forward kurları arasındaki fark patlayıcı bir karakteristik göstermemektedir. Başka bir deyişle, incelenen dönemlerda USD/TRY döviz kuru için rasyonel“spekülatif”balonlara dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether USD/TRY exchange rate exhibits any rational 'speculative' bubble formations over the period 2001-2022. As a rational bubble in any asset price is defined as consistent deviations of prices from its fundamental value, testing for bubbles using some statistical techniques might be straightforward under the assumption that model specification for fundamentals is correct. However, given parameter and model uncertainties about model specification for fundamentals, one can never be certain about the results of the tests based on fundamental specifications to conclude the presence of rational bubbles or model misspecification because rejecting the null hypothesis might point to either or both of these cases. Recently, the study by Pavlidis, Paya, and Pell (2017) propose a method for testing rational bubbles, which they argue, does not depend on model specification for fundamentals. Their method simply looks at the spot-forward rate deviations. One can see if such deviations are explosive such that periodically collapsing bubbles are present by means of right-tailed unit root tests (GSADF test) developed by Phillips et al. (2015). This study adopts the method of Pavlidis et al. (2017) by applying GSADF tests to differences of spot-forward USD/TRY exchange rates in order to investigate the existence of rational bubble formations in USD/TRY exchange rate. We find that although the spot rate itself presents excessive behavior, especially after 2014, spot-forward differentials are not explosive, meaning that there is no evidence of rational 'speculative' bubbles in USD/TRY exchange rate over the sample period.