حاشية إسحاق القَرْماني على تفسير القاضي البيضاوي(من أول سورة النبأ إلى نهاية سورة الشمس) دراسةً وتحقيقاً
Cemâleddin Ishak b. Muhammed el-Karamânî'nin Beydâvî Haşiyesi (Nebe Suresinin başından al-Şems Suresinin sonuna kadar): İnceleme ve Tahkîk / Jamaleddin Ishak b. Muhammed el-Karaman's Beydavi Annotation (From the beginning of the Surah an-Naba to the end of the Surah al-Shams) analysis and verification
  1. Tez No: 802670
  2. Yazar: AZEEZ ABDULLAH ABED ABED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma, Beydâvî'nin Nebe' Suresi'nin başından Şems Suresi'nin sonuna kadar olan tefsirini dokuzuncu asır alimlerinden İshak Al-İshak tarafından bir çalışma ve inceleme olarak ele almaktadır. -Karmani.Bu maksatla Kur'an-ı Kerim ilimlerinden, Mekke ile Medine arasında, sûrelerin âyet sayılarından ve dizilişlerinden, nüzul sebeplerinden ve Kur'an kıraatlerinden çıkarımlar yapmıştır. Genişlemeden âyetlerde zikredilen, çoğunlukla Hanefi mezhebiyle sınırlı kalan ve kulların fiillerini Allah'ın yaratması veya kulların fiillerini Allah'ın yaratması konusunda Mu'tezile ve diğer İslam mezheplerine cevap vermeye çalışılan fıkıh meseleleri arasında da yer almaktadır. dirilmeyi inkar eden ateist mezhepler. Araştırmanın doğası, araştırmacının çalışmayı üç bölüme ayırmasını gerektirmiştir: Birinci bölümde yazarın kişisel ve bilimsel biyografisi ele alınmış, ikinci bölümde el yazması, nüshaları, yazarın metodolojisi ve kaynakları ve üçüncü bölüm, araştırmacının içindeki ayet, hadis ve sözleri çıkarmaya özen gösterdiği incelenen metni içermektedir. Araştırma bazı sonuçlarla sonuçlanmıştır ki bunlardan en önemlisi, müellifin açıklama ve açıklamalarını yaptığı çok sayıda ilime dayanma konusundaki yaklaşımlarının çeşitliliği ve aktardığını belirttiği kaynaklarının zenginliğidir. Çalışma başka bir yoruma dayanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research deals with a footnote on the interpretation of Al-Baydawi, from the beginning of Surat Al-Naba' to the end of Surat Al-Shams, as a study and investigation, by one of the scholars of the ninth century, Isaac Al-Qarmani. For this purpose, he drew from the sciences of the Holy Qur'an, between the Meccan and the Medinan, the number of verses in the surahs and their arrangement, the reasons for revelation, and the Qur'anic readings. It is also among the jurisprudential issues that were mentioned in the verses without expansion, mostly confined to the Hanafi school of thought, and tried to respond to the Mu'tazila and other Islamic sects about God's creation of the actions of the servants, or the atheist sects who denied the resurrection. The nature of the investigation necessitated that the researcher divide the study into three chapters: the first chapter dealt with the author's personal and scientific biography, and in the second chapter he studied the manuscript, its copies, the author's methodology and its sources, and the third chapter included the investigated text, where the researcher cared to extract the verses, hadiths and sayings in it. The research concluded with some results, the most important of which is the diversity of the author's approaches in his reliance on a large number of sciences from which he drew his explanations and clarifications, and the richness of his sources from which he stated the transfer of many of them. The study does not stand on any other interpretation.