Gebelerin yaşadığı antepartum semptomlar ile gebelikte risk algısı arasındaki ilişki
The relationship between antepartum symptoms experienced by pregnants and risk perception during pregnancy
- Tez No: 802687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN DAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmada gebelerin yaşadığı antepartum semptomlar ile gebelikte risk algısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Örneklemi 01.10.2020-31.01.2021 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne sağlıklı gebelik izlemi için başvuran 9. ve 40. gebelik haftası arasında olan, sağlıklı gebelik yaşayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 615 gebe oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Gebelik Semptom Envanteri (GSE) ve Gebelikte Risk Algısı Ölçeği (GRAÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik ölçütleri, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t testi, ki-kare testi ve pearson kolerasyon analizi kullanılmıştır. Gebelerin gebelik haftası ortalaması 22,18±9,42 olup %26,5'i birinci trimester, %41,5'i ikinci trimester, %32,0'si üçüncü trimesterdedir. GSE semptom sıklığı toplam puan ortalaması 39,85±16,57; semptomlarının günlük aktiviteleri kısıtlama durumu toplam puan ortalaması 54,28±9,55'tir. GRAÖ toplam puan ortalaması 2,71±1,69; bebeğe yönelik risk algısı puan ortalaması 2,49±1,92; kendine yönelik risk algısı puan ortalaması 2,99±1,82'dur. Gebelerin toplam risk algısı düşük olup kendine yönelik risk algısı bebeğe yönelik risk algısından daha yüksektir. Gebelerin %70'den fazlası sık idrar çıkma, memelerde hassasiyet, lökore, aşerme, yorgunluk ya da halsizlik, uyku bozukluğu ve sırt ağrısı semptomlarını yaşamaktadır. Semptom yaşayan gebelerin %70'den fazlasının yaşamını reflü, siyatik ağrı, yorgunluk ya da halsizlik, depresif hissetme, uyku bozukluğu, huzursuz bacak ve sırt ağrısı kısıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to assess the relationship between antepartum symptoms experienced by pregnants and risk perception during pregnancy. The study was conducted by using cross-sectional and descriptive method. The sample included 615 pregnant women who applied to the Sivas Numune Hospital Obstetrics and Gynecology Polyclinic for heathy pregnancy follw-up between October 1, 2020 and January 31, 2021, were in between 9 and 40 weeks of pregnancy, had a healthy pregnancy, and had consented to take part in the study. The Personal Information Form, Pregnancy Symptom Inventory (PSI), and Perception of Pregnancy Risk Scale (PPRS) were used to gather the data. Descriptive statistics, one-way analysis of variance, independent-sample t test, chi-square test, and Pearson's correlation analysis were utilized in the evaluation of the data. The average of the pregnancy week of the pregnant women was 22.18±9.42, with 26.5% of them in the first trimester, 41.5% in the second trimester, and 32.0% in the third. The mean total score for the PSI symptom frequency was 39.85±16.57; the mean total score for the symptoms that impede daily living was 54.28±9.55. The PPRS total score averaged out to 2.71±1.69 points; the mean score for their baby's risk perception was 2.49±1.92; the mean score for their own self-perception of risk was 2.99±1.82. Pregnant women have a low overall risk perception, with a higher risk perception for themselves than for their unborn child. The symptoms of frequent urination, breast soreness, leukorrhea, cravings, weakness or exhaustion, disturbed sleep, and back pain were felt by more than 70% of pregnant women. The lives of more than 70% of pregnant women who experienced the symptoms were limited by reflux, sciatic pain, weariness or weakness, feeling melancholy, disturbed sleep, restless legs, and back pain.