Yutma güçlüğü çeken bireyler için hindistan cevizi yağı ile zenginleştirilmiş tavukgöğsü tatlısı üretimi
Production of tavukgöğsü dessert enriched with coconut oil for individuals with swallowing difficulties
- Tez No: 802702
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN CANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmada yutma güçlüğü çeken bireyler için Hindistan cevizi yağı ile zenginleştirilmiş tavukgöğsü tatlısı üretilmiştir. Formülasyonların Yanıt Yüzey Yöntemiyle optimizasyonunda, bağımsız değişkenler olarak tavuk eti tozları (%30, 40, 50), hidrokolloid karışımı (guar gam- agar agar) (%1, 2, 3) ve Hindistan cevizi yağı (%5, 10, 15) kullanılmış olup; bağımlı değişkenler su tutma kapasitesi (STK), viskozite, lezzet ile tekstür parametreleri seçilmiştir. Optimizasyon sonucunda tavuk eti tozu, hidrokolloid karışımı ve Hindistan cevizi yağı konsantrasyonları sırasıyla %30, %2.82 ve %5 olarak saptanmıştır. Optimum değerlere sahip tavukgöğsü tatlısının STK, viskozite, lezzet ve tekstür parametreleri için elde edilen tahmini değerler sırasıyla % 93.55, 9 Pa.s, 5.44 ve 5.69; doğrulama analizleri sonucu elde edilen deneysel veriler ise sırasıyla; %93.33, 9.05 Pa.s, 6.43 ve 6.13 olarak bulunmuştur. Optimal formülasyonun % nem, yağ, kül, protein içerikleri, pH değeri, CIE* açıklık- koyuluk (L*), kırmızılık-yeşillik (a*) ve sarılık-mavilik (b*) değerleri belirlenmiş; kontrol grubu olarak belirlenen geleneksel tavukgöğsü tatlısı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study,“Tavukgöğsü”dessert enriched with coconut oil was manufactured for individuals with swallowing difficulties. In the optimization of the formulations by the Response Surface Method, independent variables were chicken powders (30, 40, 50%), hydrocolloid combination (guar gum- agar agar) (1, 2, 3%), and coconut oil (5, 10, 15), and water holding capacity (WHC), viscosity, flavor and texture parameters were chosen as dependent variables. As a result of the optimization study, the concentrations of chicken meat powder, hydrocolloid mixture and coconut oil were determined as 30%, 2.82% and 5%, respectively. The estimated values obtained for the WHC, viscosity, flavor and texture parameters of“Tavukgöğsü”dessert with optimal values were 93.55%, 9.00 Pa.s, 5.44 and 5.69 while experimental data from confirmatory analyses were 93.33%, 9.05 Pa.s, 6.43 and 6.13 respectively. Moisture, protein, fat and ash contents; pH value, CIE* lightness (L*), redness-greenness (a*) and yellowness-blueness (b*) values of the optimal formulation and traditional“Tavukgöğsü”dessert formulation (control) were determined. Moisture, fat, ash and protein contents and pH values of the optimal“Tavukgöğsü”dessert formulation were 71.26%, 19.67%, 0.87%, 8.88% and 6.47, respectively.