Hz. Muhammed dönemi Medine Yahudileri ile ilişkiler (Rudolf Leszynsky'nin 'Die Juden in Arabien zur Zeit Mohammeds' adlı eseri bağlamında)
Relations with Medina Jews in the period of Muhammad (In the context of Rudolf Leszynsky's 'Jews in Arabia in the Era of Muhammad)'
- Tez No: 802725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GENÇEL EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada; 1910 yılında Berlin'de neşredilen Rudolf Leszynsky'nin“Die Juden in Arabien zur Zeit Mohammeds (Muhammed Döneminde Arabistan'daki Yahudiler)”isimli eseri ele alınmıştır. Leszynsky kitabında, Hz. Peygamber döneminde Medine ve çevresinde ikâmet eden Yahudileri, onların sosyal-siyasî hayatlarını ve Müslümanlarla olan etkileşimlerini ele almıştır. Dolayısıyla bu dönem incelenerek Leszynsky'nin temas ettiği konular araştırılmıştır. Onun öncesinde ise Oryantalizm ve Alman oryantalizmine dair açıklamalarda bulunulmuştur. Konuları daha iyi anlamak adına Oryantalizme katkı sağlayan Leszynsky'nin çağdaşı bazı oryantalistlere de değinilerek eserleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İşlediği konu itibariyle önemli bir döneme ilişkin eser veren Rudolf Leszynsky'nin hayatı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Leszynsky, Abraham Geiger'in büyük yankı uyandıran“Was hat Mohammed Aus Dem Judenthume aufgenommen? (Muhammed Yahudilikten Ne Aldı?)”adlı eserine atıfta bulunarak, Hz. Peyagmber'in birçok öğretiyi Yahudilerden aldığını iddia etmiştir. İslâm tarihi kaynaklarında yer verilen konulara da değinen Leszynsky, bunları kendi bakış açısıyla değerlendirmiş ve çoğunlukla taraflı ifadelerle yorumlamıştır. Çalışmada İslâm tarihi ve oryantalist kaynaklar karşılaştırarak konulara açıklık getirilmeye, Medine Yahudilerine geçmeden önce Yahudiliğin başlangıcından itibaren Medine dönemine kadar geçen evreleri, yaşadıkları sürgünleri ve Tanrı ile yaptıkları ahitleri anlatılarak konu izah edilmeye, onların inanç esaslarına da değinilerek İslâmiyet ile benzerlik ve farklılıkları Leszynsky üzerinden kısmen ortaya konmaya çalışılmıştır. Yahudilerle ilişkilerin başlangıcı olan Hz. Peygamber'in Medine'ye hicretinden sonra, Müslümanlarla birlikte Medine'de bulunan gayri müslim kabileler arasında imzalanan antlaşmanın, Yahudilerle ilgili olan maddelerine ve sonucuna da kısaca değinerek Rudolf Leszynsky bağlamında, oryantalistlerin ve İslâm tarihçilerinin görüşlerini kaynakları ile karşılaştırarak tarafsız bir şekilde değerlendirme yapmaya özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Rudolf Leszynsky's“Die Juden in Arabien zur Zeit Mohammeds”, which was published in Berlin in 1910. In his book Leszynsky discussed the Jews residing in Medina during the Prophet's time and their social-political lives and their interactions with Muslims. In this direction, we examined this subject and investigated the subjects Leszynsky touched. Before that, we made statements about Orientalism and German Orientalism. In order to better understand the subjects, we gave brief information about the Works of orientalists who contributed to Orientalism. We have given detailed information about the life of Rudolf Leszynsky, who has dealt with one of the subjects that have been wondered and researched for years. Influenced by Abraham Geiger's highly acclaimed work“What Mohammad Got From Judaism”, Leszynsky claimed that Prophet received many teachings from the Jews. Leszynsky, who also touched upon the subjects included in Islamic History sources, evaluated them from his own point of view and interpreted them from a biased point of view. We also tried to clarify the issues with an impartial point of view by comparing Islamic History Orientalist sources. Before moving on to the Jews of Medina we tried to explain the subject by explaining the stages from the beginning of Judaism to the Medina period, exiles and covenants made with God. In this process, we saw that the Jews did not keep their promises, even to God, and renewed their covenants every time. We tried to reveal some of their similarities and differences with Islam by also touching on their belief principles. After theProphet's migration to Medina, an agreement was signed between Muslim and non-Muslims in Medina. In our study, we tried to evaluate the articles and results of this contact in an impartial way by referring to the sources of orientalists and Islamic Historians in the context of Rudolf Leszynsky.