LEGG-calve-perthes patogenezinde endotel inflamasyonunun rolü
The role of endothelial inflammation in the pathogenesis of LEGG-calve-perthes
- Tez No: 802739
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMALETTİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Legg-Calve-Perthes hastalığında idiyopatik osteonekroz tablosunun neden ortaya çıktığı ve daha sonra kendiliğinden iyileştiği henüz kesin olarak bilinmemektedir. Genetik, epigenetik ve çevresel faktörler sonucu meydana gelen trombotik süreçlerin ön planda yer aldığı düşünülmekle birlikte kök sebebin ne olduğu tam olarak aydınlatılamamaktadır. Bazı görüşlere göre, altta yatan endotel patolojileri bu süreçleri tetikleyebilir. Bu tez kapsamında Legg-Calve-Perthes hastalığında, endotel disfonksiyonu ve endotelitin belirteçleri olan ICAM-1 ve E-Selektinin femur boynu çevresindeki lokal kandaki ve periferik damarlardaki seviyelerinin benzer yaş grubunda yer alan kontroller ile karşılaştırılması ve bulguların histopatolojik incelemeler ile detaylıca değerlendirilmesi hedeflendi. Her iki grup arasında ne femur boyun bölgesindeki ne de periferik damarlardaki ICAM-1 ve E-Selektin seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Histopatolojik incelemede hastalarda duvarı kalınlaşmış ve lümeni oblitere olmuş arteriyoller görüldü. Hastaların yarıdan çoğunda farklı şiddetlerde plazma hücresi ve lenfosit infiltrasyonuna sahip kronik sinovit saptandı. İki hastada papiller proliferasyonların eşlik ettiği proliferatif sinovit bulguları ve bir hastada lenfoid foliküller görüldü. Bu histolojik bulgulara sahip örneklerde endotel belirteçleri de grup ortalamasının genellikle üstündeydi. Bu bulgular, endotelitin tek başına Legg-Calve-Perthes hastalığının oluşumuna sebep olduğunu düşündürmemektedir. Arteriyol harabiyeti ve kronik sinovitin ise etiyopatogenezde eşzamanlı veya farklı aşamalarda yer alabileceğine işaret eden sonuçlarımız vardır.
Özet (Çeviri)
The exact cause of spontaneously healing idiopathic osteonecrosis in the Legg-Calve-Perthes disease is still uncertain. Although it is postulated that thrombotic processes that occur as a result of genetic, epigenetic and environmental factors are at the forefront, the root cause cannot be fully elucidated. According to some views, underlying endothelial pathologies may trigger these events. In this thesis, we aimed to compare the levels of ICAM-1 and E-Selectin, which are markers of endothelial dysfunction and endotheliitis, in the local blood vessels around the femoral neck and peripheral veins of Legg-Calve-Perthes patients and controls of similar age children, and to comprehensively review the findings with histopathological evaluations. There were no statistically significant differences between each group's ICAM-1 and E-Selectin levels in the femoral neck region or the peripheral vessels. Histopathological examination revealed arterioles with thickened walls and luminal obliteration. Chronic synovitis with plasma cell and lymphocyte infiltration of different severity was detected in more than half of the patients. Findings suggestive of proliferative synovitis with papillary proliferations were seen in two patients and lymphoid follicles were seen in one patient. In the samples with these histological findings, endothelial markers were also mostly above the group mean. These findings do not suggest that endotheliitis alone causes the Legg-Calve-Perthes disease. We have results indicating that arteriolar obliteration and chronic synovitis may be involved simultaneously or at different stages in the etiopathogenesis.