Legg-calve-perthes hastalığında endotel disfonksiyonu
Endothelial dysfunction in legg-calve-perthes disease
  1. Tez No: 314360
  2. Yazar: VÜSAL İSMAYILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMALETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Legg-Calvé-Perthes hastalığının (LCPH) etiyolojisi henüz bilinmemektedir. Patogenezinde hemostatik bozukluklar sorumlu tutulmaktadır. LCPH' de artmış Tissue Factor Pathway Inhibitor (TFPI) yanıtı, global fibrinolitik kapasitede (GFK) artış ve trombomodulin artışını kliniğimizde yapılan çalışmalarda daha önce göstermiştik. Bu çalışmalar LCPH patogenezinde vasküler endotelin rolünün önemini açıklamaktadırlar. P-selektin aktive trombositler üzerinde ve endotel hücrelerinde, E-selektin aktive endotel hücrelerinde eksprese edilir. LCPH'de endotel aktivasyonu ve/veya zedelenmesini gösterebilmek amacıyla dolaşımdaki sE-selektin ve sP-selektinleri ölçtük. Çalışmaya 85 pediatrik hasta dahil edildi. Grup I 55 LCPH hastası, grup II 30 sağlam çocuktan (kontrol) oluşturuldu. Periferik venöz kan örneklerinde sE-selektin ve sP-selektin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Ortalama yaş grup I'de 8.42±2.72, grup II'de 8.83±2.92 idi (p=0.514). sE-selektin ve sP-selektin düzeyleri LCPH grubunda kontrol grubuna kıyasla yüksek çıktı. sE-Selektin grup I'de 54.92±18.84 ng/ml, grup II'de 45.64±15.31 ng/ml olarak bulundu (p= 0.022). sP-Selektin grup I'de 46.40±20.35 ng/ml ve grup II'de 36.92±9.84 ng/ml (p=0.023). sE-selektin ve sP-selektin plazma düzeylerinin LCPH grubunda (grup I) radyografik alt gruplar arasında anlamlı fark göstermedi (p=0.915 ve p=0.712 uygun olarak). Çalışmamızın sonucuna göre iki önemli endotel ve trombosit belirteci olan E-selektin ve P-selektin LCPH'de artmıştı. Aktive olmuş trombositler ve trombosit-endotel ilişkisi LCPH patobiyolojisinde rol oynuyor olabilir. Dolaşımdaki aktive olmuş trombositler trombosit-P-selektin ve endotel-P-selektin ilişkisi sonucunda P-selektin aracılı beyaz hücre yuvarlanmasını stimüle ederek mikrovasküler tromboza neden oluyor. Sonuçlarımız P-selektin ve E-selektin artışına neden olan trombosit aktivasyonunun ve mümkündür ki, endotel aktivasyonunun LCPH'de mikrovasküler tromboz ve/veya inflamasyona yol açtığını düşündürüyor. Endotel disfonksiyonu LCPH'nin patogenezinde önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The etiology of Legg-Calvé-Perthes Diseases (LCPD) is still unknown. Hemostatic abnormalities have been indicated in the pathogenesis. We had previously demonstrated enhanced tissue factor pathway inhibitor (TFPI) response, increased global fibrinolytic capacity (GFC) and an increase in thrombomodulin. These studies emphasized the role of vascular endothelium in pathogenesis of the LCPD. P-selectin expressed on activated platelets and endothelial cells, and E-selectin expressed on activated endothelial cells. The aim of this study was to assess circulating E-selectin and P-selectin levels in LCPD patients which might reflect an endothelium activation and/or injury. The study included 85 pediatric patients. Group I consisted of 55 patients with LCPD and group II (control) comprised 30 healthy children. Peripheral venous blood concentrations of sE-selectin and sP-selectin levels were measured with a commercially available assay. Mean age was years 8.42±2.72 in group I and 8.83±2.92 years in group II (p=0.514). Both sE-selectin and sP-selectin levels were higher in LCPD patients in comparison to the age-matched controls. sE-selectin was 54.92±18.84 ng/ml in group I, 45.54±15.31 ng/ml in group II, sP-selectin was 46.40±20.35 ng/ml in group I and 36.92±9.84 ng/ml in group II (p=0.022 and p=0.023 respectively). sE-selectin and sP-selectin levels showed no significantly difference between clinical subgroups in LCPD group (p=0.915 ve p=0.712 respectively). Based on our results, two important endothelium and platelet markers, sE-selectin and sP-selectin, are up-regulated in LCPD. The presence of activated platelets in circulation promotes microvascular thrombosis by stimulating P-selectin-mediated leukocyte rolling, that was mediated by the interactions of endothelial P-selectin and cellular P-selectin. Our results suggested that activated platelets and possibly endothelial activation, as reflected by enhanced P-selectin/E-selectin kinetics, might contribute to the microvascular thrombosis and/or inflammation of LPCD. Endothelial injury may play an important role on the pathogenesis of the Legg-Calvé-Perthes disease.