Bıttım (Pistacia khinjuk stocks ) bitkisinin dişi ve erkek birey özütlerinin gümüş nanopartiküllerinin biyosentezi üzerine etkisi ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
The effect of male and female extracts of bittim(Pistacia khinjuk stocks) plant on the biosynthesis of silver nanoparticles and investigation of antimicrobial activity
  1. Tez No: 802759
  2. Yazar: HAYRİ BATIBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Pistacia khinjuk stocks (Bıttım) bitkisinin erkek ve dişi bireylerine ait yaprak ve kök ekstraktlarının, AgNP'lerin biyosentezinde kullanılmaları ve aralarındaki biyosentez performans farklılıklarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Pistacia khinjuk stocks 1:9 Bıttım/AgNO3 oranında sentezlenen gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) oluşumu, UV-Vis spektrofotometrik olarak 400 ila 500 nm arasında yüzey plazmon rezonansı ile izlenmiştir. Nanopartiküllerin karakterizasyonu ile Taramalı elektron mikroskobu (SEM) Geçirmeli elektron mikroskobu (TEM), Zeta potansiyel ölçümü ve parçacık boyut dağılımı (Zeta sizer), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ve Enerji dağılım spektrumu (EDX) ile yapılmıştır. Erkek kök gümüş nanopartiküllerin ( EK-AgNP) yaklaşık 150,1 nm aglomerat boyutuna ve -32,16±0,543 mV potansiyele ve dişi kök gümüş nanopartiküllerin (DK-AgNP) ise 213,5 nm aglomerat boyutuna ve-21,36±0,188 mV potansiyele sahip olduğu tespit edilmiştir. EK-AgNP'lerin, DK-AgNP'lere göre daha iyi bir kararlılık ve aglomerasyona sahip olduğu tespit edilmiştir.Dişi yaprak gümüş nanopartiküllerin ( DY-AgNP) 213,8 nm aglomerat boyutu ve -16,3±0,408 mV potansiyele ve erkek yaprak gümüş nanopartiküllerin (EY-AgNP) 488,3 nm aglomerat boyutu ve -15,7±1,019 mV potansiyele sahip olduğu ve DY-AgNP'lerin, EY-AgNP'lere göre daha iyi bir kararlılık ve aglomerasyon boyutu sergilemiştir. Dişi ve erkek bireylerin kök ve yapraklarından sentezlenen gümüş nanopartiküllerin tümü, klinik olarak önemli patojenler Staphylococcus aureus ve Escherichia coli'ye karşı iyi antimikrobiyal aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of using the leaf and root extracts of male and female individuals of Pistacia khinjuk stocks (Bıttım) in the biosynthesis of AgNPs and to investigate the biosynthesis performance differences between them. The formation of silver nanoparticles (AgNPs) synthesized at the ratio of 1:9 plant extract to metal ion concentration was monitored by surface Plasmon resonance between 400 and 500 nm UV-Vis spectrophotometrically. characterization of nanoparticles was made by Scanning electron microscopy (SEM), the Transmission electron microscopy (TEM), Zeta potential measurement and particle size distribution (Zetasizer), Fourier Transmission infrared spectroscopy (FTIR), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS) and Energy Distribution Spectrum (EDX). It has been determined that male root silver nanoparticles (EK-AgNPs) have an agglomerate size of approximately 150,1 nm and a potential of -32,16±0,543 mV, and female root silver nanoparticles (DK-AgNPs) have an agglomerate size of 213,5 nm and a potential of -21,36±0,188 mV. It has been determined that EK-AgNPs have better stability and agglomeration than DK-AgNPs. Female leaf silver nanoparticles (DY AgNPs )have an agglomerate size of 213,8 nm and a potential of -16,3±0,408 mV and male leaf silver nanoparticles (EY-AgNPs) have an agglomerate size of 488,3 nm and a potential of -15,7±1,019 mV and DY-AgNPs showed better stability and agglomeration size than EY-AgNP. All of the Silver nanoparticles synthesized from the roots and leaves of female and male individuals showed good antimicrobial activity against the clinically important pathogens Staphylococcus aureus and Escherichia coli.