Türk siyasal hayatında sosyal medya ve dijital platformların kullanımı: 2002- 2020 dönemi
The utilization of digital platforms and social media as tools for Turkish politics: The period of 2002-2020
- Tez No: 802777
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sosyal medya ve dijital platformlar bugün hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Basit iletişim, haber alma gibi faaliyetlerden, eğlence amaçlı içeriklerin takibine kadar pek çok amaçla kullanılmakta, gündelik hayatımızın önemli bir kısmını kaplamaktadır. Öyle ki, pandemi ile hemen hemen her alanda hızlanan dijitalleşme neticesinde, sosyal medya ve dijital platformlardan da ziyade, pek çok sosyal, toplumsal aktivite için Metaverse'de buluşacağız. Durum böyle iken, bahse konu araçların ulusal ve uluslararası aktörler tarafından araçsallaştırılması kaçınılmazdır. Özellikle Cambridge Analytica Skandalı ya da son dönemde Rusya-Ukrayna Savaşı gibi örnekler bu yöndeki ihtimallerin ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Bu çerçevede, hem Türk dış politikasında hem de iç siyasette, sosyal medya ve dijital platformların, temel hak ve özgürlükler muhafaza edilerek, toplumun nabzını ölçmek, simetrik iletişim ile toplumun sivil ve siyasi kanadı arasında bağ kurmak, algı yönetimi faaliyetlerine girişmek için kullanılabilir. Bu minvalde, yaklaşık 10 yıldır ülkemizdeki siyasi aktörlerin sosyal medya ve dijital platformlara yönelik ilgisi artmıştır. Örneğin, en son 2019 Yerel Seçimlerinde bahse konu platformların, yeni adayların imaj inşa süreçlerinde olumlu rol oynadığı savunulmaktadır. Ayrıca, teknolojinin neredeyse içine doğan genç kuşakların, kısa vadede siyasi karar alma süreçlerinde etkin hale geleceği de düşünülürse, ilgili platformların Türk siyasetindeki ehemmiyeti artacaktır.
Özet (Çeviri)
Social media and digital platforms are an indispensable part of our lives today. It is used for many purposes from activities such as simple communication, getting news to watching content for entertainment purposes, and it covers an important part of our daily life. As a result of the pandemic, digitalization accelerated in almost every field and in near future, we will meet not on the social media and digital platforms but even in the Metaverse for many social activities. While this is the case, it is inevitable that these tools will be instrumentalized by national and international actors. In particular, examples such as the Cambridge Analytica Scandal or the Russia-Ukraine War in the recent past, reveal the seriousness of the possibilities in this direction. In this framework, both in Turkish foreign policy and domestic politics, social media and digital platforms can be used to measure the pulse of the society, to establish a link between the civil and political wing of the society, to engage in perception management activities, while preserving fundamental rights and freedoms. In this regard, the interest of political actors in our country towards social media and digital platforms has increased for about 10 years. For example, in the 2019 Local Elections, it is argued that the mentioned platforms play a positive role in the image-building processes of new candidates. Besides, considering that the younger generations born almost into technology, will become active in political decision-making processes in the short term, the importance of the relevant platforms in Turkish politics will increase.