Sisplatin ile indüklenmiş nefrotoksisiteye karşı bromelain tedavisinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of bromelain treatment against cisplatin-induced nephrotoxicity
- Tez No: 802779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sisplatin yapılan klinik ve deneysel çalışmalarla terapotik toksik etki oranına sahip olduğu belirlenmiş bir immunosüpresor ajandır. Organizmadaki birçok organ ve sistem sisplatin uygulaması sonucunda hasar görebilmektedir. Bu durumunun en önemli sebebi sisplatinin, organizmadaki oksidatif stresi arttırmasıdır. Bu durum, kemoterapotiklerin toksik etkilerinin de sorumlusudur. Sisplatin uygulaması sonucu oluşan sitotoksik etkiyi azaltmada birçok antioksidan bileşik kullanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada şıçanlarda deneysel olarak sisplatinle (CSP) oluşturulan nefrotoksisiteye karşı, bromelain (BRM) uygulamasının ne derece etkili olduğu ortaya konulmaya çalışıldı. Çalışmada 42 adet dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele seçilerek 6 gruba ayrıldı. Bu gruplar sırasıyla; kontrol, CSP, BRM20 (20 mg/kg/gün BRM, p.o.), BRM40 (40 mg/kg/gün BRM, p.o.), CSP+BRM20 (20 mg/kg/gün BRM, p.o.) ve CSP+BRM40 (40 mg/kg/gün BRM, p.o.) gruplarıydı. Çalışma toplam 7 gün sürdü. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı ve çalışma sonunda sakrifiye edildi. CSP, CSP+BRM20 ve CSP+BRM40 gruplarına çalışmanın 4. günü 10 mg/kg/i.p. tek doz sisplatin uygulandı ve çalışma sonunda sakrifiye edildi. Ayrıca kontrol ve CSP grupları haricindeki tüm gruplara çalışma boyunca her gün (7 gün boyunca) belirtilen konsantrasyonlarda BRM oral yolla uygulandı ve çalışma sonunda sakrifiye edildi. Çalışma sonunda 10 mg/kg/i.p. ksilazin ve 50 mg/kg/i.p. ketamin anestezisi altında sıçanların kardiak punction ile kanları alınarak, böbrek dokuları izole edildi. Serum örneklerinde üre, kreatinin ve kan üre azotu miktarları otoanalizörde ticari kit kullanılarak bakıldı. Böbrek dokularında ise lipid peroksidasyonunu belirlemek için malondialdehit (MDA) düzeyi, protein oksidasyonunu belirlemek için protein karbonil düzeyleri, DNA oksidasyonunu belirlemek için 8-hidroksi deoksi guanozin (8-OH dG) düzeyi, antioksidan durumu belirlemek için süperoksit dismutaz (SOD), katalaz, glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve glutatyon redüktaz (GSH-Rx) aktiviteleri ile redükte glutatyon (GSH) düzeyi, inflamatuvar yanıtın gözlenmesi için ise nitrik oksit (NOx) ve prostaglandin E2 (PGE2) düzeyleri ölçüldü. Elde edilen veriler ortalama±standart sapma şeklinde ifade edildi ve p değeri 0.05 ve daha küçük olan veriler istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testi kullanıldı. Sisplatin uygulamasının böbrek fonksiyon testlerini bozduğu, böbrek dokusundaki lipid peroksidasyonunu, protein ve DNA oksidasyonunu ve enflamatuvar yanıtı arttırdığı, antioksidan savunma sistemini ise zayıflattığı görüldü. Bromelain uygulamasının böbrek dokusundaki oksidatif stresi ve enflamasyonu önlediği gözlendi. Sonuç olarak sisplatin tedavisinin böbrek dokusunda hasara yol açtığı, bromelain uygulamasının ise oluşan nefrotoksisitenin önüne geçebileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an immunosuppressor agent that has been determined to have therapeutic toxic effects in clinical and experimental studies. Many organs and systems in the organism can be damaged as a result of cisplatin administration. The most important reason for this situation is that cisplatin increases the oxidative stress in the organism. This situation is also responsible for the toxic effects of chemotherapeutics. Many antioxidant compounds are used to reduce the cytotoxic effect resulting from cisplatin administration. In this study, it was tried to reveal the effectiveness of bromelain (BRM) administration against experimentally induced nephrotoxicity in rats with cisplatin (CSP). 42 female rats were used in the study. Rats were randomly selected and divided into 6 groups. These groups are respectively; control, CSP, BRM20 (20 mg/kg/day BRM, p.o.), BRM40 (40 mg/kg/day BRM, p.o.), CSP+BRM20 (20 mg/kg/day BRM, p.o.), and CSP+BRM40 (40 mg/kg/day BRM, p.o.) groups. The study took a total of 7 days. No application was made to the control group and it was sacrificed at the end of the study. CSP, CSP+BRM20 and CSP+BRM40 groups were given 10 mg/kg/i.p. on the 4th day of the study. A single dose of cisplatin was administered and was sacrificed at the end of the study. In addition, all groups except the control and CSP groups were administered orally every day (for 7 days) of BRM at the indicated concentrations throughout the study and were sacrificed at the end of the study. At the end of the study, under the anesthesia of 10 mg/kg/i.p. xylazine and 50 mg/kg/i.p. ketamine, the rats were bled by cardiac puncture and kidney tissues were isolated. The amounts of urea, creatinine and blood urea nitrogen in serum samples were measured in an autoanalyzer using a commercial kit. In kidney tissues, malondialdehyde (MDA) level to determine lipid peroxidation, protein carbonyl to determine protein oxidation, 8-hydroxy deoxy guanosine (8-OH dG) level to determine DNA oxidation, superoxide dismutase (SOD), catalase, glutathione peroxidase (GSH-Px), and glutathione reductase (GSH-Rx) activities and reduced glutathione (GSH) level, and nitric oxide (NOx) for observing the inflammatory response. and prostaglandin E2 (PGE2) levels were measured. Obtained data were expressed as mean±standard deviation, and data with a p value of 0.05 or less were considered statistically significant. One-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey test were used to evaluate biochemical parameters. It was observed that cisplatin administration impaired renal function tests, increased lipid peroxidation, protein and DNA oxidation and inflammatory response in kidney tissue, and weakened the antioxidant defense system. It was observed that bromelain administration prevented oxidative stress and inflammation in kidney tissue. As a result, it was observed that cisplatin treatment caused damage to the kidney tissue, and bromelain administration could prevent nephrotoxicity.