Sıçanlarda sisplatin ile indüklenmiş karaciğer hasarında fraksin'in etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of fraxin in the liver damage induced by cisplatin in rats
  1. Tez No: 526484
  2. Yazar: ÇİĞDEM BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLE NUR EKİNCİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Sisplatin kaynaklı karaciğer hasarında çeşitli biyolojik özelliklere sahip Fraksin' in etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tasarlandı. Çalışmamız kapsamında 24 adet Wistar cinsi albino rat randomize olarak Kontrol, Fraksin, Sisplatin ve Fraksin+Sisplatin grupları oluşturulacak şekilde ayrıldı. Sisplatin 12 mg/kg i.p., Fraksin 40 mg/kg dozlarda oral yolla uygulandı. Deneyin sonunda ratlar sakrifiye edilerek karaciğer dokuları hızlı bir şekilde alındı. Biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler yapılıncaya kadar karaciğer doku örnekleri uygun koşullarda muhafaza edildi. Biyokimyasal bulgularımıza göre, Sisplatin grubunda MDA seviyesinin yükseldiği, antioksidan enzim aktivitelerinin ise azaldığı görülürken Fraksin+Sisplatin grubunda MDA seviyesinin azaldığı antioksidan enzim aktivitelerinin ise arttığı görüldü. İmmünohistokimyasal değerlendirmede ise TNF-α ve Caspase-3 ekspresyonu kontrol ve Fraksin gruplarında negatif gözlenirken, Sisplatin grubunda şiddetli düzeyde olduğu ancak Fraksin+Sisplatin tedavi grubunda ise hafif düzeyde olduğu gözlendi. Ayrıca, Sisplatin grubunda hepatositlerde hidropik dejenerasyon, sinüzoidlerde dilatasyon, koagülasyon nekrozu ve hiperemi gibi patolojik göstergelerin artışı biyokimyasal ve immünohistokimyasal bulgularımızla uyumlu olduğunu gösterdi. Sisplatin kaynaklı karaciğer hasarının hafifletilmesinde Fraksin'in koruyucu etkilere sahip olduğu biyokimyasal, immünohistokimyasal ve histopatolojik bulgularımız ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed to assess the efficacy of Fraxin have various biological properties in cisplatin-induced liver injury. In our study, 24 Wistar albino rats were randomly divided into Control, Fraxin, Cisplatin and Fraxin + Cisplatin groups. Cisplatin 12 mg/kg i.p, Fraxin 40 mg/kg orally was administered. At the end of the experiment, the rats were sacrificed and the liver tissues taken rapidly. Until biochemical, histopathologic and immunohistochemical evaluations were made. Liver tissue specimens were maintained under appropriate conditions. According to our biochemical findings, MDA level increased and antioxidant enzyme activities decreased in Cisplatin group, antioxidant enzyme activities increased, MDA level decreased in Fraxin + Cisplatin group. Immunohistochemical evaluations showed that, TNF-α and Caspase-3 expression were negative in the Control and Fraxin groups, whereas severe levels were observed in the Cisplatin group. However, it was seen that TNF-α and Caspase-3 expression were mild levels in the Fraxin + Cisplatin treatment group. In addition, it was observed that the increase of pathological markers such as hydropic degeneration, coagulation necrosis, dilatation in sinuzoid and hyperemia in the cisplatin group were compatible with our biochemical and immunohistochemical findings. Biochemical, immunohistochemical and histopathological results revealed that Fraxin was effective in relieving Cisplatin-induced liver damage.