Hemşirelerin bağımlı-bağımsız işlevlerinden en çok hangilerini yerine getirdiklerinin saptanması
  1. Tez No: 5527
  2. Yazar: HATİCE HAYTURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
VII - ÖZET Bu araştırma, hastanelerde çalışan hemşirelerin, hemşireliğin bağımlı-bağımsız işlevlerinden en çok hangilerini yerine getirdikleri ve hastalarla en çok hangi amaçla birlikte olduklarının saptanması için tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma Sivas'ta bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi, Numune Hastanesi, SSK Hastanesi ve DDY Hastanesinde yapılmıştır. Bilgi toplama yöntemi olarak hazırlanan anket formu bu hastanelerde çalışan 140 hemşireye araştırmacının kendisi ve iki anketör tarafından uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel olarak değer lendirilmesinde yüzdelik, Ki-kare önemlilik, iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi ve Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Araştırmaya alınan deneklerin büyük çoğunluğunun uygulamada ağırlıklı olarak, hemşireliğin“bağımlı işlevleri”diye bilinen doktor istemini yerine getirdikleri, buna bağlı olarak da hastalarla daha çok doktorun önerdiği ilaç v.b. gibi tedavileri uygulamak için birlikte oldukları; buna karşın hemşireliğin“bağımsız işlevleri”olarak bilinen hastanın sağlık eğitimi nin yapılması, hasta ile iletişim kurma-konuşma, hastanın duygusal sorunlarına uygun yaklaşım geliştirme gibi uygulamaları az ya da yetersiz düzeyde yerine getirdikleri saptanmıştır.82 Ayrıca, deneklerin çoğunluğu; hasta hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını, hastanın ailesi ve yakınları ile ilgilenmediklerini, tıbbi bilgilerini ye tersiz bulduklarını, mesleki yayınları sürekli izleme diklerini ve yeniden seçme olanakları olsa hemşireliği seçmeyeceklerini belirtmişlerdir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, Sivas ili hastanelerindeki hemşirelerin, hemşirelik uygulamalarının/ büyük ölçüde hekimin önerdiği tanı ve tedavi işlemlerinin yerine getirilmesiyle sınırlı kaldığı; hemşirenin asıl görevi ve sorumlulukları arasında yer alan bazı işlevlerin hemşireler tarafından büyük ölçüde yerine getirilmediği saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak; Hemşirelerin bağımsız fonksiyonları konusunda bil içlen dirilmesi. Eğitim düzeyinin liseye dayandırılması. Hemşireliğin temel ve hizmet içi eğitiminde, iletişim konusuna ağırlık verilmesi, Ülkemizdeki hemşirelerin yeterli sayı ve nitelikte yetiştirilmesi, gibi öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been planned as a descriptive to determine the dependent and independent functions of the nurses working in the hospitals have performed more, and why they were interested in the patients. The study was carried out in the Cumhuriyet University Hospital, Numune Hospital, SSK Hospital and DDY Hospital in Sivas. The interview forms which were prepared as the procedure of knowledge acquiring were applied the 140 nurses by the two interviewers and the researcher. Percentage, chi square significance test, the significance test between the two percentages and Kolmogorov-Smirnov tests were used for evaluation the research statistically. It was determined that most of the informants in the research have performed the doctor's orders that has been known as an independent function of nursing and also related to this it was observed that they were together especially for application of the drug treatment which the doctor ordered, in contrast to this, the applications such as the health education of the patient, the communication with the patient and the avaiable approaches to the patient's emotional problems were determined as less or unsufficiently.84 A part from this, most of the informants didn't have adequate knowledge about the patient, find sufficient their medical knowledge, read the professional publications continuously e i were not interested in the patient's family and relatives and if they have a chance, they will not choose their present jobs. According to the results of this research, the nurses in the hospitals in Sivas, the applications of nursing are limited by the diagnosis and the treatments that the doctors advised and some functions between the primary duities and responsibilities of the nurses were determined that the duities were not done efficiently. According to the findings obtained from this research, some suggestions were given as follows: The nurses must be conscioused in their independent functions, Based on the high-school education level. Given importance to the communication subject in-service training and fundamental training of nursing, raised to the sufficient number and quality of the nurses in our country.