Çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan ebeveynlerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri
Depression, anxiety and stress levels of parents with children in the intensive care unit
  1. Tez No: 748173
  2. Yazar: DUYGU AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL SEKİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çocuğun hastalanarak yoğun bakım ünitesine yatması ebeveynlerin çocuğun sağlığıyla ilgili kaygı yaşaması ile birlikte günlük rutinlerini ve rollerini yerine getirmede zorlanmalarına ve bu süreçte duygusal olarak yıpranmalarına yol açabilmektedir. Tanımlayıcı türde yapılan bu araştırma ile çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan ebeveynlerin stres, anksiyete ve depresyon düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan çocukların ebeveynleri oluşturmuştur (n= 152). Veriler, Çocuk ve Ebeveyn Bilgi Formu ve Depresyon-Anksiyete- Stres Ölçeği-21 kullanılarak, 04.12.2021-15.05.2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Cronbach Alfa, Kolmogrow Smirnow, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Pearson Korelasyon testi ile ileri analizler için Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamdaki ebeveynlerin stres puan ortalaması 5,78±3,78, anksiyete puan ortalaması 5,56±3,84 ve depresyon puan ortalaması ise 6,64±3,85'tir.
Özet (Çeviri)
The fact that the child gets sick and stays in the intensive care unit can cause parents to have anxiety about the child's health, and to have difficulties in fulfilling their daily routines and roles, and to be emotionally worn out in this process. With this descriptive study, it was aimed to examine the stress, anxiety and depression levels of parents whose children were hospitalized in the intensive care unit. The sample of the study consisted of the parents of the children hospitalized in the Gazi University Medical Faculty Hospital Pediatric Intensive Care Unit (n= 152). Data were collected between 04.12.2021- 15.05.2022 using Child and Parent Information Form and Depression-Anxiety-Stress Scale-21. Descriptive statistics, Cronbach Alpha, Kolmogrow Smirnow, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H and Pearson Correlation tests were used in the analysis of the data, and Bonferroni test was used for further analysis. The mean stress score of the parents within the scope of the study was 5.78±3.78, the mean anxiety score was 5.56±3.84, and the mean depression score was 6.64±3.85.