Marka aktivizmi otantikliğinin marka farkındalığı ve algılanan kalite üzerindeki etkisi: Benlik uyumunun düzenleyici rolü
The effect of brand activism authenticity on brand awareness and perceived quality: The moderating role of self congruity
- Tez No: 802823
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZKAN TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, marka aktivizmi otantikliğinin marka farkındalığı, algılanan kalite ve marka sadakati boyutları ile ele alının marka denkliği üzerindeki etkilerini incelemek ve benlik uyumunun bu ilişkideki düzenleyici rolünü belirlemektir. Bu amaçla bir kozmetik markasının aktivizm faaliyeti örnek verilerek oluşturulan anket formuna, Türkiye'de yaşayan 481 bireysel tüketicinin katılımıyla veri toplanmıştır. Oluşturulan hipotezlerinin test edilmesi için Yapısal Eşitlik Modellemesi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz neticesinde marka aktivizmi otantikliğinin marka farkındalığı, algılanan kalite ve marka sadakati üzerinde olumlu etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla beraber benlik uyumunun marka aktivizmi otantikliği ile marka farkındalığı, algılanan kalite ve marka sadakati ilişkisinde düzenleyici etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of brand activism authenticity on brand equity in terms of brand awareness, perceived quality and brand loyalty and to determine the moderating role of self congruity in this relationship. For this purpose, data were collected with the participation of 481 individual consumers living in Turkey in the questionnaire, which was created by giving an example of the brand activism activity of a cosmetic brand. Structural Equation Modeling method was used to test the hypotheses created. As a result of the analysis, it was concluded that brand activism authenticity had a positive effect on brand awareness, perceived quality and brand loyalty. In addition, it has been observed that self congruity has a moderating effect on the relationship between brand activism authenticity and brand awareness, perceived quality and brand loyalty.