The effect of ambient temperature on the voltage generation of the photovoltaic panel and cooling systems
Ortam sıcaklığının fotovoltaik panelin gerilim üretimine etkisi ve soğutma sistemleri
- Tez No: 802826
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Elektrikli güneş panelleri gün boyunca elektrik üretir. Aslında güneşten aldığı solar radyasyonun bir kısmını elektriğe dönüştürür. Ayrıca güneş ışınlarından gelen fotonlar fotovoltaik hücredeki elektronlarla çarpışarak, sonuçta elektrik üretimine yol açar. Ancak fotovoltaik güneş panelinden elde edilen üretilen bu elektriğin üretimi çalışma sıcaklığına da bağlıdır. Başka bir deyişle, alanın ortam sıcaklığı T'den etkilenir. Bu etkiyi gösterebilmek için Matlab-Simulink yazılımı aracılığıyla merkezi bir güneş paneli sistemi tasarlamıştır. Bu sıcaklığın 50 ℃ ulaştığı Afrika'nın bazı bölgelerinde müşteriler bu sıcaklıktan şikâyetçidir. Bu çalışmanın amacı güneş panellerinin sıcaklığını T sıcaklığının elektrik üretimi üzerindeki etkisini mümkün kılacak biçimde güneş paneli soğutma sistemleri ile telafi etmektir. Çalışmada kullanılan ekipman ve akışkanlara göre farklı soğutma sistemleri analiz edilerek açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde kullanıcılara en ucuz ve verimli soğutma yöntemleri basitleştirilerek anlatılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The electric solar panel produces electricity throughout the day. In fact, it transforms part of the solar radiations into electricity. Indeed, the photons which come with the solar radiations collide with the electrons which are in the photovoltaic cell and consequently electricity is produced. But this production of electricity by the photovoltaic solar panel depends on the operational temperature, in other words it is influenced by the ambient temperature T of the location. To illustrate this influence, a PV system is concepted in Matlab-Simulink. In some regions of Africa where temperature can reach up to 50 ℃, some customers complain about its influence, hence the objective of this article: the solar panel cooling systems which will make it possible to compensate the effect of temperature T on the production of electricity. Different cooling techniques is analyzed and described regarding the equipment and the working fluids used. In the last part of this work, to simplify users the cheapest and most efficient cooling methods is provided and commented.