Türk resminde oryantalist eğilimler ve Osman Hamdi Bey'in eserlerine yansımaları
Orientalist tendencies in Turkish painting and their reflections on Osman Hamdi Bey's works
- Tez No: 922591
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tez, Türk resmindeki oryantalist eğilimleri ve Osman Hamdi Bey'in eserlerindeki yansımalarını incelemektedir. Oryantalizm, Batı sanatında Doğu'nun bir imgesini ve algısını yaratma çabası olarak ortaya çıkmıştır ve bu süreç Türk resmini çeşitli şekillerde etkilemiştir. Tez, öncelikle Oryantalizmin tanımını ve tarihsel gelişimini, bu hareketin Batı'da nasıl şekillendiğini ve önemli ressamların eserlerindeki ortak özellikleri incelemektedir. İkinci bölümde, Türk resmindeki oryantalist etkilerin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Batılı ressamların etkisinin ve bu temaların Türk ressamlarının eserlerinde nasıl yer bulduğunun ayrıntılı bir analizi sunulmaktadır. Osman Hamdi Bey'in eserleri özellikle kültürel etkileşim ve figüratif anlayış açısından öne çıkmaktadır; eserleri Doğu ve Batı'nın sentezini başarıyla yansıtmaktadır. Tez ayrıca Osman Hamdi Bey'in eserleri ile diğer Türk ressamların eserleri arasındaki ortak temaları ve özellikleri vurgulamaktadır ve oryantalist eğilimlerin Türk sanatında nasıl bir dönüşüm sürecine yol açtığını ortaya koymaktadır. Son bölümde ise sonuçlar değerlendirilip analiz edilerek, sanatçıların kimlik arayışı, toplumsal yansımaları ve kültürel anlam derinliği açısından Türk resminde oryantalist eğilimlerin önemi vurgulanmıştır. Bu çalışma, sanat tarihi konusunda önemli bir bakış açısı sunmayı, oryantalizmin Türk sanatındaki yerini ve Osman Hamdi Bey'in bu harekete katkılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines orientalist tendencies in Turkish painting and their reflections in the works of Osman Hamdi Bey. Orientalism emerged as an effort to create an image and perception of the East in Western art, and this process affected Turkish painting in various ways. The thesis first examines the definition and historical development of Orientalism, how this movement took shape in the West, and the common features in the works of important painters. The second section provides a detailed analysis of orientalist influences in Turkish painting, the influence of Western painters during the Ottoman Empire, and how these themes found a place in the works of Turkish painters. Osman Hamdi Bey's works stand out especially in terms of cultural interaction and figurative understanding; his works successfully reflect the synthesis of the East and the West. The thesis also emphasizes the common themes and features between the works of Osman Hamdi Bey and the works of other Turkish painters, and reveals how orientalist tendencies led to a transformation process in Turkish art. In the last section, the results are evaluated and analyzed, and the importance of orientalist tendencies in Turkish painting is emphasized in terms of the artists' search for identity, social reflections and depth of cultural meaning. This study aims to provide an important perspective on art history, to reveal the place of orientalism in Turkish art and Osman Hamdi Bey's contributions to this movement.