19. yüzyıl Fransız oryantalist resminde köle imgesi
The slave image in 19th century French orientalist painting
- Tez No: 874546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE TUBA YİĞİTPAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kölelik, insanlık tarihinin aklanmayacak bir kara lekesi olmuştur. 19. yüzyılda yaşamış olan Fransız sanatçılar, Yakın Doğu'nun mistik, gizemli havasından etkilenmiş olup bu topraklara seyahatler düzenlemişlerdir. Bu gezilerin ardından Doğulu toplumlara dair bilgiler edinmişlerdir. Ressamların ilgilerini en çok çeken konular arasında“kölelik”kavramı ilk sıralarda gelmektedir. Köle sınıfı, insanlık tarihinin çok eski dönemlerinden itibaren farklı şekillerde görülmüş ve bu uygulamalar, köleliğin yapıldığı döneme, coğrafi bölgeye ve topluma göre değişiklik göstermiştir. Ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi, ticari ve hukuki yapıların şekillenmesinde önemli bir rol oynayan kölelik, uzun yıllar boyunca varlığını sürdürmüştür. Toplumlarda önemli bir yere sahip olan bu sınıf, aynı zamanda sanat konusu olarak da ele alınmış ve çeşitli toplumlar tarafından işlenmiştir. Doğu etkisi görülen bu sanat eserleri ise Oryantalizm çatısı altında toplanmıştır. Çalışmada 19. yüzyıl Fransız resim sanatında köle temalı Oryantalist tablolar incelenmiştir. Cariye, gözde, hizmetli, harem ağası şeklinde farklı meslek gruplarından olan köleler ele alınmış, bu figürler çeşitli yönleriyle yorumlanmıştır. Fransız sanatçıların Yakın Doğu'nun mistik ve gizemli havasından etkilenerek gerçekleştirdikleri seyahatler ve bu seyahatlerin ardından edindikleri bilgiler ışığında, Doğu toplumlarında köleliğin nasıl uygulandığı ele alınmıştır. Oryantalizm kavramı, tarihçesi, sanatsal gelişimi ve özellikleri incelenmiş, Osmanlı İmparatorluğu'nun Batılılaşma süreci ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Kölelik imgesi barındıran Fransız ressamların eserleri yorumlanmış, köleliğin kavramsal ve tarihsel açıdan nasıl ele alındığı ve bu durumun sanatı nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Ayrıca, Fransız sanatçıların yaşamları ve sanat anlayışları hakkında bilgiler verilmiştir. Farklı ülkelerin sanatçıları tarafından yapılan ve antikite etkisi taşıyan örnekler incelenerek, benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, Oryantalizmin Doğu ve Batı arasındaki etkileşimi nasıl sağladığı anlatılmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışması, kölelik olgusunun tarihsel ve toplumsal bağlamda incelenmesinin yanı sıra, köleliğin sanat üzerindeki etkilerini ve farklı coğrafyalarda nasıl temsil edildiğini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Slavery has been an indelible stain on the history of humanity. French artists of the 19th century, inspired by the mystical and mysterious atmosphere of the Near East, embarked on journeys to these lands. Following these travels, they acquired knowledge about Eastern societies. Among the subjects that captured the artists' interest, the concept of“slavery”ranked high. The slave class has been observed in various forms since ancient times, with practices varying depending on the period, geographical region, and society in which slavery was conducted. Slavery, which played a significant role in shaping economic, social, cultural, political, commercial, and legal structures, persisted for many years. This class, which held a significant place in societies, was also addressed as a subject in art and depicted by various cultures. Artworks influenced by the East were grouped under the umbrella of Orientalism. This study examines Orientalist paintings with slave themes in 19th-century French art. Slaves from different occupational groups such as concubines, favorites, servants, and eunuchs are considered, and these figures are interpreted from various perspectives. Based on the journeys French artists undertook, influenced by the mystical and mysterious atmosphere of the Near East, and the knowledge they gained afterward, the implementation of slavery in Eastern societies is discussed. The concept of Orientalism, its history, artistic development, and characteristics are explored, and research is conducted on the Westernization process of the Ottoman Empire. The works of French painters containing the imagery of slavery are interpreted, focusing on how slavery is conceptualized and addressed historically, and how this situation influenced art. Additionally, information is provided about the lives and artistic philosophies of French artists. Examples created by artists from different countries and carrying influences from antiquity are examined to highlight similarities and differences. In this context, an attempt is made to explain how Orientalism facilitated interaction between the East and the West. This thesis aims to analyze not only the historical and social context of slavery but also its impact on art and how it is represented in different geographical locations.