Kişisel verilerin korunması yükümlülüğünün ihlalinden doğan hukuki sorumluluk
Legal liability for violation of the obligation to protect personal data
  1. Tez No: 802841
  2. Yazar: KEMAL KÜÇÜKKAVRUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNHAN GÖNÜL KOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma kapsamında kişisel verilerin korunması yükümlülüğü, bu yükümlülüğünün hangi yollarla ihlal edilebileceği ve bu ihlallerden doğan hukuki sorumluluk incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde kişisel verilerin korunması ihtiyacının doğuşundan başlayarak, kişisel veri tanımı, kapsamı ve mevzuatın gelişim süreci incelenmiştir. Yine aynı bölümde 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile bu Kanunun hazırlanmasında temel alınan mevzuat olan 95/46/AT sayılı Direktif ve bu düzenlemeyi ilga eden Avrupa Veri Koruma Tüzüğü karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde kişisel verilerin korunmasına ilişkin temel kavramlar incelenmiş akabinde veri ihlallerinin neler olduğu konusu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise kişisel verilerin korunması yükümlülüğünün ihlalinden doğan hukuki sorumluluk incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümü özellikle KVKK'da yer alan düzenlemelerin, genel hükümler çerçevesinde hukuki sorumluluğun şartlarının ve bu sorumluğun kapsamının değerlendirilmesi açısından önemlidir. Bu kapsamda mevcut yargı kararlarına, literatürdeki farklı görüşlere yer verilerek hukuki sorumluluk dayanakları ve başvurulabilecek hukuki yollar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the obligation to protect personal data, the ways in which this obligation can be violated and the legal responsibility arising from these violations are examined. Our work consists of three parts. In the first part, starting from the emergence of the need for the protection of personal data, the definition of personal data, its scope and the development process of the legislation were examined. Again in the same section, the Personal Data Protection Law numbered 6698 and the Directive 95/46/EC, which is the basis for the preparation of this Law, and the European Data Protection Regulation, which abolished this regulation, were compared. In the second part, the basic concepts related to the protection of personal data are examined and then the subject of data breaches is explained. In the third part, the legal responsibility arising from the data breach is examined. The third part of our study is especially important in terms of evaluating the terms of legal responsibility and the scope of this responsibility within the framework of the regulations and general provisions of the KVKK. In this context, the basis of legal liability and the legal remedies that can be applied are examined by giving place to the existing judicial decisions and different opinions in the literature.