İnvaziv lobuler meme kanserinde aksiller lenf nodu metastazını ön görmede etkin prediktif faktörler ve aksiller immunohistokimyasal belirteçlerin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of effective predictive factors and axillary immunohistochemical markers in prediction of axillary LYMPH node metastase in invasive lobular breast cancer
- Tez No: 802879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN BASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı invazif lobüler alt tipli meme kanseri (ILC) hastalarinda, hastalığın tanı anındaki demografik ve klinikopatolojik özelliklerin aksiller lenf nodu metastazını (ALNM) tayin etmedeki prediktif değerini incelemek ve ALNM saptanan hastalarda retrospektif olarak, sistemik tedavi öncesi ya da sonrası peroperatif saptanan metastatik lenf nodlarının (LN) immunohistokimyasal (IHC) özelliklerini saptamak ve bunların ana kitle ile ilişkisi üzerinden değerlendirme yaparak tedavisel yaklaşım üzerine etkisi olup olmayacağını analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Medipol Üniversitesi Medipol Mega Hastanesi Genel Cerrahi Meme Hastalıkları Kliniğine Aralık 2012- Aralık 2021 tarihleri arasında başvurarak gerekli incelemeler sonucu ILC tanısı almış evre I, II ve III toplam 108 kadın hasta çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil edilen hastalardan elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi amacıyla iki ayrı seksiyon şeklinde inceleme yapılmış olup; ilk olarak tüm hastaların verileri LN metastazı ile prediktif özellik açısından ilişkilendirilmek üzere incelenmiş, çalışmanın ikinci bölümünde ise gruplar tedavi protokollerine göre, tedaviye sistemik neoadjuvan kemoterapi (NAKT) ile başlayan ve sistemik tedavi öncesi cerrahi uygulanan olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Her iki grupta, LN metastazı saptanan hastalarda, çalişma süresi boyunca tüm metastatik LN' larına ER, PR, HER-2 ve Ki67 % değerlerini içeren IHC boyamalar yapılmış ve meme tümöründe saptanan tümör biyolojisi ile ne denli paralellik gösterdiği incelenmiştir. Bulgular: Klinik olarak LN varlığının saptanabildiği hasta grubunda hastaların meme ve aksiller LN biyopsilerindeki Ki67 yüzdeleri belirgin oranda yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0.016 ve p=0.020). PET-CT' nin ILC' de meme tutulumunun klinikle korelasyonunda etkin hiçbir faktör saptanmazken, BMI'i yüksek hasta gruplarında PET-CT ile aksiller tutulum ve aksiller ekstranodal invazyon arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişki saptanmiştır (sırasıyla p=0.011ve p=0.009). NAKT alan hastalarda Pat. N evresi ile değişkenler arası ilişki tespit edilemezken (p>0.05), NAKT almayan ve toplam kitlede Pat.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the predictive value of the demographic and clinicopathological features at the time of diagnosis of the disease in determining axillary lymph node metastasis (ALNM) in patients with invasive lobular subtype breast cancer (ILC), and to retrospectively evaluate the metastatic lymph nodes (perioperatively detected) in patients with axillary lymph node metastasis. LN) immunohistochemical (IHC) features and to analyze whether they will have an effect on the therapeutic approach by evaluating their relationship with the main mass. Materials and Methods: A total of 108 female patients in stage I, II and III who applied to Istanbul Medipol University Medipol Mega Hospital General Surgery Breast Diseases Clinic between December 2012 and December 2021 and were diagnosed with ILC after the necessary examinations constitute the population of the study. In order to evaluate the information obtained from the patients included in the study, two separate sections were examined; Firstly, the data of all patients were analyzed to correlate with predictive feature of LN metastasis. In both groups, in patients with LN metastases, IHC staining containing ER, PR, HER-2 and Ki67% values was performed on all metastatic LNs throughout the study period, and its parallelism with the tumor biology detected in the breast tumor was examined. Results: The Ki67 percentages in the breast and axillary LN biopsies of the patients in the patient group in which the presence of LN could be detected clinically were significantly higher (p=0.016 and p=0.020, respectively). While no effective factor was found in the correlation of PET-CT with the clinical correlation of breast involvement in ILC, a high level of positive correlation was found between PET-CT and axillary involvement and axillary extranodal invasion in patient groups with high BMI (p=0.011 and p=0.009, respectively). Pat. While the relationship between N stage and variables could not be determined (p>0.05), Pat.