Erken evre meme kanserinde preoperatif aksillanın ultrasonografi ile değerlendirmesinin sentinel lenf nodu yönetiminde değerliliği
The value of preoperative ultrasound assessment of the axillary region in early-stage breast cancer for sentinel lymph node management
- Tez No: 1016054
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Meme kanserinde aksilla cerrahisi; potansiyel morbiditesi nedeniyle daha az invaziv tekniklere doğru evrilmiştir. Kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinin gelişmesi ile aksiller lenf nodu diseksiyonu (ALND) yapılan hastalar azalmıştır. Günümüzde kılavuzlar, uygun hastalarda sentinel lenf nodu örneklemesi (SLNÖ) sonucunda sınırlı pozitif lenf nodu olduğunda ALND'nin yapılmayabileceğini önermektedir. Aksillanın preoperatif radyolojik görüntülemeler ile evrelemesi önem kazanmaktadır. Ultrasonografi (USG) bu amaçla sık kullanılan ve klinik karar aşamasında rolü olan bir tetkiktir. Çalışmamızda preoperatif USG verileri ile SLNÖ verilerinin uyumluluğu değerlendirilerek aksilla evrelemesinde ultrasonun değerliliğinin ve SLNÖ'nin atlanabileceği uygun hasta profilinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2022- Şubat 2025 tarihleri arasında Etlik Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde meme kanseri nedeniyle ameliyat edilen kadın olguların verileri retrospektif olarak incelendi. Neoadjuvan tedavi gören hastalar dahil edilmedi. Dahil edilen 338 olgunun yaşları, ameliyat prosedürleri, tümör histopatolojik özellikleri, SLNÖ, ALND, USG bulguları kayıt altına alındı. USG ve SLNÖ arasındaki tanısal performans ölçütleri, USG-SLNÖ uyumuna etki eden faktörler analiz edildi. Bulgular: Olguların %97,3'ü T1, T2 kategorideki hastalardan oluşmaktadır. 338 olgunun tamamına SLNÖ yapılmıştır. 71'ine (%21) SLNÖ+ALND yapılmıştır. USG bulguları negatif olan 285 hastanın 67'sinde SLNÖ sonucunda metastaza rastlanmıştır (Negatif prediktif değer: %76,5). USG'nin sentinel lenf nodu metastazını saptamada %92 özgüllük, %33 duyarlılığa sahip olduğu görüldü. USG–SLNÖ uyumsuzluğu yüksek T kategorisi, lenfovasküler invazyon varlığı ve lobüler histoloji ile ilişkili bulundu. Oluşturulan nomogram ile T1 kategorisinde, LVI negatif olan hastalarda USG negatifliğinin en doğru sonuca ulaştığı görüldü. SLNÖ sonucu pozitif, USG'nin yanlış negatif olarak sınıflandırdığı hasta grubunun %80,6'sında 1-2 pozitif lenf nodu olduğu görüldü. Sonuç: Aksillaya cerrahi müdahalenin azaldığı güncel tedavi yaklaşımlarında doğru hasta seçiminin ve görüntülemenin önemi artmaktadır. Çalışmamız tüm hasta grubu içinde sentinel lenf nodu metastazlarını saptamada USG'nin tek başına yetersiz kalabileceğini gösteriyor. Kanser özellikleri değerlendirilip uygun hastalar seçildiğinde USG negatifliğinin doğruluğu önemli oranda artmaktadır. Daha fazla sayıda hasta ile farklı parametreler kullanılarak farklı klinik karar algoritmaları oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Axillary surgery in breast cancer has shifted toward less invasive strategies due to the morbidity of extensive procedures. Advances in systemic therapies and radiotherapy have further reduced the need for axillary lymph node dissection, underscoring the importance of accurate preoperative imaging. Ultrasonography remains central to axillary assessment and surgical planning. This study aimed to evaluate the concordance between preoperative USG and SLNB findings, determine the diagnostic performance of USG, and identify patient subgroups in whom SLNB may be safely omitted. Materials and Methods: A retrospective analysis was performed on 338 female patients who underwent breast cancer surgery between September 2022 and February 2025, excluding those receiving neoadjuvant therapy. Demographic, surgical, and histopathological data, along with USG, SLNB, and ALND findings, were evaluated. USG diagnostic performance and factors contributing to USG–SLNB discordance were systematically assessed. Results: Most patients (97.3%) presented with T1–T2 tumours. SLNB was performed in all cases, and SLNB+ALND in 71 patients (21%). Among patients with negative USG findings, SLNB revealed metastasis in 67 cases, corresponding to a negative predictive value of 76.5%. USG demonstrated a specificity of 92% but a sensitivity of 33% for detecting sentinel lymph node metastasis. Discordance between USG and SLNB was significantly associated with higher T category, lymphovascular invasion, and lobular histology. A nomogram constructed from the dataset indicated that USG negativity was most reliable in T1 tumours without lymphovascular invasion. Notably, 80.6% of false-negative USG cases had only 1–2 metastatic lymph nodes. Conclusion: As axillary surgical intervention declines, the need for precise patient selection and high quality imaging becomes increasingly critical. Our findings indicate that ultrasound alone may be insufficient for detecting sentinel lymph node metastases. When tumor characteristics guide selection, diagnostic accuracy improves markedly. Larger cohorts are essential for developing robust, parameter based clinical decision algorithms.