Öz bakım yetersizliği bakım modeli ve mobil uygulama destekliverilen bakımın gastrointestinal kanserli hastaların semptomları ve yaşam kalitesiüzerine etkisi
The Effect of Self-Care Deficiency Care Model and MobileApplication Supported Care on Symptoms and Quality of Life of Patients WithGastrointestinal Cancer
  1. Tez No: 802889
  2. Yazar: YASEMİN ÇIRACI YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; öz bakım yetersizliği bakım modeli ve mobil uygulama destekli verilen bakımın gastrointestinal kanserli hastaların semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma, Mayıs 2021-Mayıs 2023 tarihleri arasında yapıldı. Veri toplama sürecinde araştırmanın evrenini, Aralık 2021- Ocak 2023 tarihlerinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği'nde yatmakta olan gastrointestinal kanserli hastalar oluşturdu. 27 müdahale ve 29 kontrol olmak üzere toplam 56 gastrointestinal kanserli hasta örneklem grubuna alındı. Müdahale grubundaki hastaların bakımı, öz bakım yetersizliği kuramına uygun olarak klinikte ve mobil uygulama desteği ile evde olmak üzere 6 hafta yapıldı. Kontrol grubuna rutin hemşirelik bakımı dışında herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Araştırma verileri hastalar ile ilk karşılaşmada ve 6. haftanın sonunda Hasta Tanıtım Formu, Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği (ESTÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ-C30) ve Öz Bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ), müdahale grubu için ayrıca TürkçeBilgisayar Sistemi Kullanılabilirlik Anketi Kısa Versiyon (T-CSUQ- SV) kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of self-care deficiency care model and mobile application-supported care on the symptoms and quality of life of patients with gastrointestinal cancer. Material and Method: The research was conducted between May 2021 and May 2023. During the data collection process, the population of the study conducted between December 2021 and January 2023 was the patients with gastrointestinal cancer in Erzurum Atatürk University Research Hospital Medical Oncology Clinic. A total of 56 patients with gastrointestinal cancer, including 27 experimental and 29 control, were included in the sample group. The care of the patients in the experimental group was carried out for 6 weeks in the clinic in accordance with the theory of self-care deficiency, and at home with the support of mobile application. There was no intervention in the control group other than routine nursing care. The data of the study were collected at the first encounter with the patients and at the end of the 6th week by using the Patient Identification Form, Edmonton Symptom Assesment Scale (ESAS), Quality of Life Scale (EORTC QLQ-C30) and Self-Care Agency Scale (SCAS), also by using the Turkish-Computer System Usability Questionnaire Short Version (T-CSUQSV) for the experimental group.