LX2 hücre hattında silibinin'in fosfatidilserin/IL-6/GAS6 /AXL metabolizması üzerine etkisi
Effect of silibin on phosphatidylserine/IL-6/GAS6/AXL metabolism in LX2 cell line
- Tez No: 802897
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hepatik fibrozis, karaciğerde hasar oluşturan tekrarlayıcı veya kronik uyarılara sekonder gelişen, bağ dokusunun progresif birikimiyle sonuçlanan“yara iyileşmesi benzeri”karmaşık ve dinamik bir süreçtir. Bu süreçte GAS6/AXL yolağının, hepatik stellat hücrelerin (HSC) aktivasyonuna katılarak karaciğer fibrozisi ile birlikte çeşitli karaciğer hastalıklarında yeni bir terapötik hedef olabileceği bildirilmiştir. Bununla birlikte, fosfatidilserin (PS) hücre zarının bir bileşeni olan fosfolipittir ve apopitoz sürecinde hücrelerin yüzeyinde eksternalize olur. İnsan karaciğer fibrozisinin, özellikle sirozun tamamen çözülmesini sağlamak için insanlarda aktifleştirilmiş HSC'lerin/miyofibroblast (MFB) hücrelerin apopitozunun indüklenmesi gereklidir. Ayrıca, hepatik fibrozis sürecinde interlokin-6 (IL-6), doku yaralanmalarına yanıt olarak olarak bağışıklık hücreleri tarafından üretilen ve akut yanıtlar, hematopoez ve bağışıklık reaksiyonları gibi hücresel süreçlerde rol oynayan önemli bir sitokindir. Silibinin, süt devedikeni bitkilerinin tohumlarından izole edilen flavonolignan ekstraktının ana bileşenidir. Bunun yanı sıra, antioksidan, antienflamatuar ve antifibrotik gücünden dolayı başta kronik karaciğer hastalıkları, siroz ve hepatosellüler karsinom olmak üzere farklı karaciğer rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan bu tez projesinde; insan LX2 hücre hattında silibininin GAS6/AXL yolağı, PS ve IL-6 ile olan ilişkisini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Hepatic fibrosis is a complex and dynamic“wound healing-like”process that develops secondary to repetitive or chronic stimuli that damage the liver, resulting in progressive accumulation of connective tissue. In this process, it has been reported that the GAS6/AXL pathway may be a new therapeutic target in various liver diseases with liver fibrosis by participating in hepatic stellate cell (HSC) activation. Besides, phosphatidylserine (PS) is a phospholipid, a component of the cell membrane, and is externalized on the surface of cells during apoptosis. Induction of apoptosis of activated HSC/myofibroblast (MFB) cells is necessary to achieve complete resolution of human liver fibrosis, particularly cirrhosis. Moreover, in the process of hepatic fibrosis, interlokin-6 (IL-6) is an important cytokine produced by immune cells in response to tissue injuries and involved in cellular processes such as acute responses, hematopoiesis, and immune reactions. Silibinin is the main component of flavonolignan extract isolated from the seeds of milk thistle plants. In addition, due to its antioxidant, anti-inflammatory and antifibrotic power, it is frequently used in different liver diseases, especially chronic liver diseases, cirrhosis and hepatocellular carcinoma. In this thesis project; we investigated the relationship of silibinin with the GAS6/AXL pathway, PS and IL-6 in the human LX2 cell line.