Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı ile epikardiyal yağ dokusu kalınlığı, karotis intima media kalınlığı ve aortik propagasyon velositesi arasındaki ilişki
The relationship between nonalcoholic fatty liver disease and epicardial adipose tissue thickness, carotid intima media thickness, and aortic propagation velocity
- Tez No: 802898
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), kişide aşırı alkol tüketimi, karaciğerde yağlanmaya neden olacak başka bir hastalık, operasyon öyküsü veya ilaç kullanımı olmadan hepatositlerin %5'inden fazlasında hücre içi yağlanma olmasıdır. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı Amerika'da Hepatit C (HCV) virüsüne bağlı karaciğer sirozundan sonra en sık karaciğer nakli nedenidir. Kalp çevresinde biriken visseral yağ dokusunun özel bir formu olarak epikardiyal yağ dokusu (EYDK), fizyolojik koşullar altında, metabolik, termojenik (kahverengi yağ olarak) ve mekanik (kardiyo-koruyucu) özelliklere sahiptir. Epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ve hacmi visseral yağ, koroner arter hastalığı, subklinik ateroskleroz, insülin direnci, metabolik sendrom ve kardiyak değişiklikler ile ilişkilendirilmiştir. Epikardiyal yağ dokusu kalınlığı; NAYKH'nin varlığı ve ilerlemesi ile ilişkili olan bir parametredir. Karotis intima media kalınlığı (KİMK) ile kardiyovasküler hastalık (KVH) riski derecesi tahmin edilebilir. NAYKH ile kardiyovasküler hastalık arasındaki ilişkiyi saptamak için KİMK kullanılabilir. Ateroskleroz arteriyel yapıların tamamını etkilediği için, takip ve tedavisinde periferik arterlerin seçimi daha konforludur. Artan arter sertliği, artan akış direnci ile akış yayılma hızını azaltabilir. Buna dayanarak aortik propagasyon velositesi (APV), basit, invaziv olmayan tekrarlanabilir bir teknik olarak arteriyel sertliği belirlemek için kullanılabilir. Aortik propagasyon velositesi ile koroner arter hastalığı şiddeti arasında ters bir korelasyon mevcuttur. Ayrıca APV ile KİMK arasında da ilişki bulunmuştur. Amaç: Çalışmanın amacı NAYKH ile EYDK, KİMK ve AVP arasındaki ilişki olup olmadığını saptamaktır. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı ile ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık riski arasındaki ilişkiyi gösteren yeterli noninvaziv parametre yoktur. Çalışacağımız parametreler aynı zamanda ateroskleroz ile ilişkili parametrelerdir. Çalışma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışmamıza Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iç hastalıkları kliniğine rutin kontrol amacı ile başvurup kan tetkikleri ve abdomen ultrasonografi (USG) yapılan 18 yaş üzeri 216 hasta dahil edilmiştir. 2 Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan bireylerin yaş, cinsiyet, EYDK, KİMK, APV, NAYKH Fibrozis Skoru, vücut kitle indeksi (VKİ), bel ve kalça çevresi, sistolik ve diyastolik kan basıncı, mitral E/ A oranı, aortik strain, aortik distensibilite, aortik stiffness index ve bazı laboratuvar parametreleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is the presence of intracellular fat deposition in more than 5% of hepatocytes without excessive alcohol consumption, another disease that will cause fatty liver, a history of operation or drug use. Nonalcoholic fatty liver disease is the most common cause of liver transplantation in the United States, after hepatitis C (HCV) virus-induced liver cirrhosis. Epicardial adipose tissue (EAT), as a special form of visceral adipose tissue accumulating around the heart, has metabolic, thermogenic (as brown fat) and mechanical (cardioprotective) properties under physiological conditions. Epicardial adipose tissue thickness (EATT) and volume have been associated with visceral fat, coronary artery disease, subclinical atherosclerosis, insulin resistance, metabolic syndrome, and cardiac changes. Epicardial adipose tissue thickness is a parameter associated with the presence and progression of NAFLD. The degree of cardiovascular disease (CVD) risk can be predicted by carotid intimamedia thickness (CIMT). CIMT can be used to determine the relationship between NAFLD and cardiovascular disease. Since atherosclerosis affects all arterial structures, the choice of peripheral arteries is more comfortable in the follow-up and treatment. Increased arterial stiffness can reduce flow propagation velocity with increased flow resistance. Based on this, aortic propagation velocity (APV) can be used to determine arterial stiffness as a simple, non-invasive and reproducible technique. There is an inverse correlation between aortic propagation velocity and the severity of coronary artery disease. In addition, a relationship has been found between APV and CIMT. Objective: The aim of the study is to determine whether there is a relationship between NAFLD and EATT, CIMT and AVP. There are not enough noninvasive parameters to show the relationship between nonalcoholic fatty liver disease and the risk of atherosclerosis and cardiovascular disease. The parameters we studied are also the parameters associated with atherosclerosis. The study was planned as descriptive. Our study included 216 patients over the age of 18 who presented to the internal medicine clinic of Erzincan Binali Yıldırım University Faculty of Medicine Mengücek Gazi Training and Research Hospital for routine control and performed blood tests and abdominal ultrasonography (USG). 4 Materials and Methods: Age, gender, EATT, CIMT, APV, NAFLD Fibrosis Score, body mass index (BMI), waist and hip circumference, systolic and diastolic blood pressure, mitral E/A ratio, aortic strain, aortic distensibility, aortic stiffness index and some laboratory parameters of the individuals participating in the study were compared.