Mesleki ve teknik liselerin metal atölyelerinin iş güvenliği açısından incelenmesi Kars örneği
Examining the metal workshops of vocational and technical high schools in terms of occupational safety Kars example
  1. Tez No: 802941
  2. Yazar: MEHMET ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda özellikle geliĢmiĢ ülkeler, risk önleme kültürü oluĢturan ve riskleri öngörerek yöneten, ilgili tüm tarafları bir araya getiren koruyucu yaklaĢımlara dayalı iĢ sağlığı ve güvenliği politikalarını benimsemektedir. Bu politikalarda vurgulanan bir diğer konu ise iĢyerinde kalite ve verimliliğin sağlanması ve korunmasında en temel bileĢen olan koruma ve eğitim kültürü oluĢturmanın önemidir. Bu nedenle çocuklar, genç yaĢta iĢ yeri güvenliği ve sağlığı konusunda eğitim almaya baĢlamalıdır. Gerçekten de araĢtırmalar, bu stratejinin doğru olduğunu ve genç insanlar için baĢlıca ölüm nedeninin kazalar olduğunu göstermektedir. 18-24 YaĢ arası çalıĢanlarda bir mesleki yaralanmanın meydana gelme olasılığı, genel nüfusa göre 1,4 kat daha fazladır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin çalıĢma hayatına baĢladıklarında beceri eğitimleri almaları, iĢ güvenliği ve sağlığı ile ilgili tehlikeleri öğrenmeleri ve doğru davranıĢ modelleri oluĢturmaları gerekmektedir.ĠĢ sağlığı ve güvenliği bilinci eksikliği, deneyim, dikkatlerinin çabuk dağılması, davranıĢ bilincinin oluĢması gibi nedenlerle Mesleki ve Teknik Eğitimde farkındalık oluĢturmak için 2009 yılında ÇalıĢma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında iĢbirliği protokolü imzalanmıĢtır. Bu iĢbirliği protokolüyle Mesleki ve Teknik Eğitimde görev alan atölye ve meslek dersi öğretmenlerinin, teknisyenlerin, teknikerlerin, ziyaretçilerin ve öğrencilerin atölyelerde bulunan makineleri kullanırken meydana gelebilecek riskler hakkında fikir sahibi olması amaçlanmıĢtır. Bu tez çalıĢmamızda Kars'taki üç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin metal atölyelerin de bulunan makinelerin kullanımı sırasında oluĢabilecek tehlikeleri ve riskleri Fine- Kinney Risk Analizine göre belirlenmiĢtir. Belirlenen bu riskleri değerlendirilerek gerekli koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması için önerilerde bulunulmuĢtur.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially developed countries have adopted occupational health and safety policies based on protective approaches that create a risk prevention culture, predict and manage risks, and bring together all relevant parties. Another issue emphasized in these policies is the importance of creating a culture of protection and education, which is the most fundamental component in ensuring and maintaining quality and productivity in the workplace. For this reason, children should start receiving education on workplace safety and health at a young age. Indeed, studies show that this strategy is correct and that accidents are the leading cause of death for young people. Employees aged 18-24 are 1.4 times more likely to experience an occupational injury than the general population. When our children and young people start working life, they need to receive skill training, learn about occupational safety and health hazards, and create correct behavior models. A cooperation protocol was signed between the Ministry of Labor and Social Security and the Ministry of National Education in 2009 in order to raise awareness in Vocational and Technical Education due to reasons such as lack of awareness of occupational health and safety, experience, distraction, and awareness of behavior. With this cooperation protocol, it is aimed that workshop and vocational course teachers, Technicians, Technicians, Visitors and students working in Vocational and Technical Education have an idea about the risks that may occur when using the machines in the workshops. In this thesis study, the dangers and risks that may occur during the use of the machines in the metal workshops of three Vocational and Technical Anatolian High Schools in Kars were determined according to the Fine-Kinney Risk Analysis. Evaluating these identified risks, suggestions were made to take the necessary protective and preventive measures.