Benign prostat hiperplazili hastalarda uyku ve yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship between sleep and quality of life in patients with benign prostatic hyperplasia
  1. Tez No: 802940
  2. Yazar: AHMET KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma, benign prostat hiperplazili hastalarda uyku ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 25 Ağustos 2022-25 Aralık 2022 tarihleri arasında Ordu ilinde yer alan bir devlet hastanesinin üroloji polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden benign prostat hiperplazisi tanılı 197 hasta oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Prostat Semptom Skoru (IPSS), Benign Prostat Hiperplazisi Yaşam Kalitesi (BPH-YK) Ölçeği ve Medical Outcomes Study (MOS) Uyku Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Bağımsız Örneklem T testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Tukey/Dunnet testleri, Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis H testi, Pearson korelasyon analizi ve Lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 65.54±8.09 yıl, %93.9'u evli, %54.8'i ilkokul mezunu, %73.6'sı emeklidir. IPSS puan ortalaması 21.29±7.83, BPH-YK Ölçeği puan ortalaması 25.65±11.42, Uyku Problemleri İndeksi I puan ortalaması 31.40±13.40 ve Uyku Problemleri İndeks II puan ortalaması 29.63±12.47 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between sleep and quality of life in patients with benign prostatic hyperplasia. Material and Method: This research was conducted in a descriptive and relationship-seeking type. The sample of the study consisted of 197 patients with a diagnosis of benign prostatic hyperplasia who applied to the urology outpatient clinic of a state hospital in Ordu between 25 August 2022 and 25 December 2022 and voluntarily accepted to participate in the study. Personal Information Form, International Prostate Symptom Score (IPSS), Benign Prostatic Hyperplasia Quality of Life (BPH-QOL) Scale and Medical Outcomes Study (MOS) Sleep Scale were used as data collection tools. Descriptive statistical methods, Independent Sample T test, One-Way Analysis of Variance, Tukey/Dunnet tests, Mann Whitney U test, Kruskall-Wallis H test, Pearson correlation analysis and Linear regression analysis were used in the analysis of the data. Results: The mean age of the participants was 65.54±8.09 years, 93.9% were married, 54.8% were primary school graduates, and 73.6% were retired. The IPSS mean score was 21.29±7.83, the BPH-QOL Scale mean score was 25.65±11.42, the Sleep Problems Index I mean score was 31.40±13.40, and the Sleep Problems Index II score was 29.63±12.47.