Deneysel in-vitro nekrotizan enterokolit modelinde, sukralfatın barsak epiteli üzerine etkisi ve mekanizmalarının araştırılması
Investigation of the effects and mechanisms of sucralfate on the intestinal epithelium in an experimental in-vitro model of necrotizing enterocolitis
  1. Tez No: 802951
  2. Yazar: AYDIN ŞENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE SEDA VATANSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Çocuk Cerrahisi, Histology and Embryology, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: İn-vitro nekrotizan enterokolit (NEK) modelinde sukralfatın enterositler üzerindeki etkisini ve mekanizmalarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: İntestinal epitel hücre hattı (IEC-6) kullanılarak 5 deney grubu oluşturuldu. NEK indüksiyonu lipopolisakkarit (LPS) ile gerçekleştirildi ve. ELISA ile TNF-α ve IL-8 düzeyleri ölçülerek gösterildi Sukralfatın uygulama dozu, MTT yöntemiyle belirlendi. Kontrol grubu (KG) sadece IEC-6''ndan oluşuyordu. IEC-6, sham grubunda (SG) sukralfat, NEK grubunda LPS ile 48 saat enkübe edildi. Tedavi grubunda (TG) 48 saat LPS sonrası, 48 saat sukralfat; profilaksi grubunda (PG) ise 48 saat sukralfat sonrası 48 saat LPS uygulaması yapıldı. Örneklere TUNEL boyama yapıldı. Kaspaz-3-8-9, RIPK1, RIPK3, MLKL, okludin, klaudin, ICAM-1 ve MadCAM-1'in H skorları hesaplandı. Gruplar arasındaki farklar one way-ANOVA testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects and mechanisms of sucralfate on enterocytes in an experimental in-vitro model of necrotizing enterocolitis (NEC). Materials and Methods: 5 experimental groups were formed by using intestinal epithelial cell line (IEC-6). NEC induction was performed with lipopolysaccharide (LPS) and. TNF-α and IL-8 levels were measured by ELISA. The non-toxic dose of sucralfate was determined by the MTT method. The control group (KG) consisted of IEC-6 only. IEC-6 were incubated with sucralfate in the sham group (SG) and with LPS in the NEC group for 48 hours. In the treatment group (TG), after 48 hours of LPS, 48 hours of sucralfate; in the prophylaxis group (PG) after 48 hours of sucralfate, 48 hours of LPS was applied. TUNEL staining was performed on the samples. H scores of Caspase-3-8 and 9, RIPK1, RIPK3, MLKL, occludin, claudin, ICAM-1 and MadCAM-1 were calculated. Differences between groups were compared with the one-way-ANOVA test.