Geliştirilmiş alternatif ortogonal çatıya göre bazı özel eğrilerin karakterizasyonları
Characterizations of some special curves according to the modified adapted orthogonal frame
- Tez No: 802982
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ KIZILTUĞ, DOÇ. DR. ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, geliştirilmiş alternatif ortogonal çatı tanımlanmıştır. Bu çatıya göre bazı özel eğriler ile regle yüzey incelenmiştir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, eğri ve yüzey teorisinin diferansiyel geometrideki öneminden ve kullanım alanlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, literatür araştırmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, tezde kullanılacak temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde, ilk olarak modifiye ortogonal çatı incelenmiştir. İkinci olarak, alternatif hareketli çatı ve teoremleri ele alınmıştır. Üçüncü olarak, C-partner eğriler ve bu eğrilerin bazı özel eğriler ile arasındaki ilişkileri tanıtılmıştır. Beşinci bölümde ise, eğrinin alternatif eğriliğinin sıfır olduğu noktalarda eğriyi karakterize eden {N*, C*, W*} geliştirilmiş alternatif ortogonal çatı tanımlanmıştır. Bu çatıya göre N*-slant helis ve C*-slant helis tanımları verilmiştir. Buradan geliştirilmiş alternatif ortogonal çatıya göre C*-partner eğrileri tanımlanıp bazı özel eğriler ile ilişkileri incelenmiştir. Beşinci bölümün son kısmında, geliştirilmiş alternatif ortogonal çatıya göre regle yüzey incelenmiş ve regle yüzeyin açılabilir olma şartlarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the modified adapted orthogonal frame is defined. Some special curves and ruled surfaces are examined according to this frame. There are five main sections in the thesis. The first section discussed significance and use of the curve and surface theory in differential geometry. The literature review is given in the second section. Some basic definitions and theorems that are used in this thesis are given in the third section. The modified orthogonal frame is initially analyzed in the fourth section. Additionally, alternative moving frame and their theorems are addressed. Thirdly, C-partner curves and their relationships with some special curves are introduced. The fifth section introduced a newly constructed modified alternative orthogonal frame {N*, C*, W*} that characterizes curves based on where their alternative curvature points are zero. N*-slant helix and C*-slant helix definitions are provided with respect to this frame. C*-partner curves are defined, and then their relationships with some special curves are investigated based on the modified alternative orthogonal frame. In the last part of the fifth section, the ruled surface has been examined according to the modified adapted orthogonal frame, and the conditions of the developable ruled surface are discussed.