Effect of flow intensity and collars on scour depths around bridge abutments
Akım şiddeti ve yatay plakaların köprü yan ayakları etrafında oluşan oyulma derinliklerine etkisi
  1. Tez No: 803006
  2. Yazar: SERKAN GÖKMENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA, PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu deneysel çalışmada; dikdörtgen kesitli bir sediman kanalında, düzensiz akış ve temiz su oyulması koşullarında yarı dairesel ve dikdörtgen köprü yan ayakları etrafındaki yerel oyulmaların zamansal gelişimi incelenmiştir. Sabit genişliğe sahip 6 farklı yan ayak uzunluğu, üniform kum yatak malzemesinde, 2 saat boyunca sürekli olarak uygulanan 3 farklı ardışık akım şiddeti için test edilmiştir. Yan ayak uzunluğunun, akım şiddetinin ve zamansal değişimin, yarı dairesel ve dikdörtgen köprü yan ayakları etrafındaki yerel oyulmaların derinliğine olan etkisi incelenmiştir. Sonuçlara göre, akım şiddetinin oyulma derinliğinin gelişiminde en önemli parametre olduğu görülmüş ve maksimum oyulma derinliği her daim yan ayakların ön uçlarında oluşmuştur. Ardından, düzensiz akış ve temiz su oyulması koşullarında yarı dairesel ve dikdörtgen köprü yan ayakları etrafındaki yerel oyulma derinliğini azaltmak için yan ayakların etrafına yatay plakalar monte edilmiş ve etkileri incelenmiştir. Sabit genişliğe sahip üç farklı yan ayak uzunluğu, yatak seviyesine göre farklı yüksekliklerde bulunan farklı plaka boyutları kullanılarak test edilmiştir. Yan ayak uzunluğunun, plaka genişliğinin ve konumunun, akım şiddetinin ve deney süresinin, plakaların yerel oyulma derinliğini azaltmasına olan etkisi ortaya konmuştur. Deneysel bulgulara göre, plakaların, yerel oyulma derinliğini %72 mertebesine kadar azalttığı görülmüştür. En iyi plaka performansları genellikle yatak seviyesine yerleştirilen en büyük plaka genişliği için elde edilmiştir. Ayrıca, yarı dairesel yatay plakaların, dikdörtgen yatay plakalara göre oyulma derinliğini azaltmada daha etkili olduğu ortaya konmuştur. Son olarak, akım derinliğinin, plakaların oyulma derinliğini azaltma verimliliği üzerindeki etkisini anlamak için ek deneyler yapılmış ve akış derinliğinin daha uzun yan ayaklarda, plakaların oyulma derinliğini azaltma performansına önemli bir etkisinin olmadığı, kısa yan ayaklarda ise önemli bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the temporal development of the local scour was studied around semi-circular end and rectangular bridge abutments under unsteady-state clear-water flow conditions in a rectangular sediment channel. Six different abutment lengths having constant width with uniform sand as bed material were tested for 3 different successive flow intensities each applied continuously for 2 hours. Effects of the abutment length, flow intensity and temporal variation on the scour depths around semi-circular end and rectangular bridge abutments were investigated. According to the results, it was shown that flow intensity is the most important parameter in scour development and the maximum scour depth always occurs at the front noses of the abutments. Then, the performance of collars on reducing local scour depth around semi-circular end and rectangular bridge abutments under unsteady-state clear-water flow conditions was examined. Three different abutment lengths having constant widths were tested with varying sizes of collars that are located at different elevations relative to the bed level. The effect of abutment length, collar width, collar elevation, flow intensity and temporal variation on local scour reduction performances of collars were tested. According to the experimental results, it can be stated that the application of collars around semi-circular end and rectangular bridge abutments decreases the local scour depth by up to 72%. Best collar performances were generally achieved for the largest collar width located around bed level. Also, semi-circular end collars gave more efficient results in reducing the scour depths than rectangular collars. Finally, additional experiments were carried out in order to understand the effect of flow depth on scour reduction efficiencies of the collars and it was observed that the flow depth had no significant effect in reducing the scour depth for longer abutments but had a significant effect for shorter ones.