Milliyet (1950-1970) Gazetesinde yer alan müzik yazıları açıklamalı bibliyografyasi
An explanational bibliography of music articles in Milliyet (1950-1970) Newspaper
  1. Tez No: 803047
  2. Yazar: DENİZ AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN KÜÇÜKGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmamızda Milliyet Gazetesi'ni seçmemizin en önemli sebebi daha önce bu gazete ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamış olmasıdır. Mevcut bibliyografyalar ve görseller içinde Milliyet Gazetesi müzik yazıları üzerine yapılan ilk çalışmadır. Müzik araştırmaları açısından kaynak azlığının bilindiği bir dönem olan Cumhuriyetin ilk yıllarını aydınlatacak müzik hareketleri ancak günlük yayınlardan elde edilebilecek bilgiler ile değerlendirilebilir. Bu sebep ile araştırmamız Milliyet Gazetesi'nde dönemsel olarak 1950-1970 yılları arası sınırlı tutulan yirmi yıllık müzik yazılarından oluşmaktadır. Yaklaşık olarak 80000 sayfa gazete yazısı incelenmiş ve görsellerin her biri restorasyondan geçirilerek yüksek çözünürlüklü forma getirilmiştir. Ayrıca Gazetenin tamamının incelemesi çok uzun zaman alacağı ve dönemsel ayrılıklara sebep olacağından yirmi yıl ile sınırlandırılmıştır. Geçmiş gazete yazıları, arşivlerin gün ışığına çıkarılması ülkemizde son yıllarda önemli araştırmalara konu olmuştur. Gazete yazıları özellikle dönemin toplum düşüncelerini ve bilirkişilerin olaylara bakış açılarını net bir şekilde yansıtmaktadır. Zaman geçişindeki değişimleri ve dönemin düşünce tarzını anlayabilmek için önemli bir yere sahiptir ve bu çalışmalar araştırmacılara büyük oranda yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important reason why we chose Milliyet Newspaper in our research is that no studies have been done on this newspaper before. Among the existing bibliographies and visuals, Milliyet Newspaper is the first study on music articles. As a period when the lack of resources is known in terms of music research, the musical movements that will illuminate the first years of the Republic can only be evaluated with the information that can be obtained from daily publications. For this reason, our research consists of twenty years of music writings that were periodically limited to the years 1950-1970 in Milliyet Newspaper. Approximately 80,000 pages of newspaper articles were examined and each of the images was restored and brought to highresolution form. In addition, the examination of the entire newspaper is limited to twenty years as it will be very long and time-consuming and will cause periodic separations. Past newspaper articles and the unearthing of archives have been the subject of important researches in our country in recent years. Newspaper articles especially clearly reflect the social thoughts of the period and the perspectives of the experts on the events. It has an important place to understand the changes in the passage of time and the thinking style of the period, and these studies are largely guiding researchers.