İstanbul İli, Adalar İlçesi' nde yaşayanların hasta hakları bilgi düzeyi ve sosyal medyanın etkileri
İstanbul İli̇, Adalar İlçesi̇' nde yaşayanlarin hasta haklari bi̇lgi̇ düzeyi̇ ve sosyal medyanin etki̇leri̇
- Tez No: 803046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM BEYAZIT GÜLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hasta hakları kavramı sağlık hizmetlerinden faydalanma ihtiyacı duyan kişilerin, insan olmalarından dolayı sahip oldukları haklardır. Hasta hakları yasalarla ve uluslararası antlaşmalar ve diğer mevzuatlarla teminat altına alınmış hakların bütünü şeklinde ifade edilmektedir. Hasta hakları konusunda insanların bilinçli olması, bu hakların uygulanabilmesi açısından sosyal medyanın önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı hasta hakları konusundaki bilgi düzeyinin belirlenmesi, hasta hakları bilgi düzeyine etki eden faktörler ile sosyal medyanın bireyin bilgi düzeyine etkisinin saptanması ve katılımcıların hasta hakları konusunda yaşadığı sorunların çözümlenmesi için başvuru yolları hakkındaki bilgi düzeyleri araştırmaktır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formları yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan ölçeğin geçerlik ve güvenilirliğini test etmek için tanımlayıcı faktör analizi ve cronbach alfa katsayısından yararlanılmıştır. Veriler ise SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Anketin hazırlanması literatüre dayalı olarak Hasta Hakları Yönetmeliği ve bu alanda yapılan çalışmalar revize edilmiş ve araştırmacı tarafından 4 Bölüm olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre sosyal medyadan edinilen bilgilerin hasta hakları konusunda bilgi edinmede etkisi olduğu görülmektedir. Hasta haklarının önemini algılama, hasta hakları konusunda sorun yaşama ve sosyal medya kullanımı arasında istatistiksel yönden anlamlı ilişki bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Patient Rights Information Level of the residents of Adalar Districtof İstanbul Province and the Effects of Social Media. The concept of patient rights is the rights of people who need to benefit from health services because they are human. Patient rights are expressed as a whole of the rights guaranteed by laws and international treaties and other legislation. Social media is thought to play an important role in the awareness of people's rights and their enforcement. The aim of the study is to determine the level of knowledge about patient rights, to determine the factors affecting patient rights knowledge level, and to determine the effect of social media on the knowledge level of the individual and to solve the problems experienced by the participants about patient rights. In the study, survey method was used as a data collection tool. Questionnaire forms were collected by face to face interview technique. Descriptive factor analysis and cronbach alpha coefficient were used to test the validity and reliability of the scale used as data collection tool in the research. The data were analyzed with SPSS package program. The preparation of the questionnaire was revised based on the literature on the Patient Rights Regulation and the studies carried out in this field and reorganized by the researcher into 4 sections. According to the findings obtained in the research, it can be seen that information obtained from social media has an impact on obtaining information about patient rights. There was a statistically significant relationship between perceiving the importance of patient rights, having problems with patient rights, and using social media.