Metastatik meme ve kolorekral kanser olgularında kapesitabin tedavisinin kardiyak etkileri
Cardiac effects of capecitabine treatment in metastatic breast and colorectal cancer patients
- Tez No: 803058
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BARUTCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş ve Amaç: Kapesitabin bir oral fluropirimidin ve 5-florourasil (5-FU) ön ilacıdır. Kardiyotoksisite 5-FU'in nadir ancak potansiyel olarak ciddi bir yan etkisidir. 5-FU ile benzer özelliklere sahip ve yaygın kullanım endikasyonuna sahip yeni bir tedavi ajanı olarak kapesitabin, 5-FU benzeri kardiyotoksisite oluşturabilir ancak kapesitabinin kardiyak etkileri bugüne kadar birkaç olgu sunumu dışında prospektif çalışmalarda incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, kapesitabin tedavisi altındaki meme kanseri ve kolorektal kanserli hastalarda kardiyak etkilerin belirlenmesidir. Bu çalışmada klasik yöntemler (EKG, konvansiyonel ekokardiyografi, klinik takip) ile beraber miyokardın integrated backscater siklik değişkenliği (İBSD) analizi ile hücresel düzeyde de değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Kapesitabin tedavisi uygulanan 16 (metastatik meme ve kolorektal kanserli) hasta prospektif olarak değerlendirildi. Biyokimyasal parametreler, transtorasik ekokardiyografi ve İBSD ölçümleri ilk tedavi siklusunun 0., 14. ve 21. günlerinde gerçekleştirildi. İntegrated backscatter görüntüsünü elde etmek için parasternal uzun aks tercih edildi ve temel iki ilgili alan; interventriküler septum (İVS) ve arka duvar (AD) kullanıldı. Bulgular: Hiçbir hastada klinik kardiyotoksisite gözlenmedi. Tedavi öncesi ve sonrası konvansiyonel ekokardiyografik değerlerdirmelerde anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Background: Capecitabine is an oral fluoropyrimidine, and a 5-fluorouracil (5-FU) prodrug. Cardiotoxicity, is a rare but potencially serious adverse effect of 5-FU. Capecitabine as a widely used 5-FU-like agent, may induce cardiotoxicity similar to 5-FU, however, except a few case reports, cardiotoxicity of this agent has not been prospectively evaluated. The aim of this prospective clinical study was to determine the cardiac effects of capecitabine in breast and colorectal cancer patients under capecitabine treatment. In this study besides classical methods (ECG, conventional echocardiography and clinical evaluation), myocardial evaluation based on the magnitude of myocardial cyclic variation of integrated backscatter (CVIBS) analysis was performed to assess the myocardial cellular functions. Material and Method: Sixteen (advanced breast and colorectal cancer patients) under capecitabine treatment were prospectively evaluated. Biochemical parameters, transthoracic echocardiography and CVIBS were performed at the 0th, 14th and 21st days of the first cycle. The parasternal long-axis view was preferred to obtain the image of integrated backscatter and mainly two regions of interest; interventricular septum (IVS) and posterior wall (PW) were used. Results: Clinical cardiotoxicity was not observed in any patients. No significant differences were detected in pre- and post-treatment conventional echocardiography evaluations.