Germinal merkez kaynaklı olan ve olmayan diffüz büyük b hücreli lenfomalarda c-myc translokasyonu sıklığı
Frequency of c-myc translocation in diffuse large b-cell lymphomas with and without germinal center
- Tez No: 803059
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) en sık rastlanan malign lenfoma olup batı ülkelerindeki non-Hodgkin lenfomaların %30-40'ını oluşturur. DBBHL değişen klinik gidiş, histolojik, moleküler ve sitogenetik özellikleri nedeniyle heterojen bir hastalık grubudur. Yapılan son çalışmalar gen ekspresyon profilleri germinal merkez B hücrelerine benzeyen DBBHL olgularının, gen ekspresyon profilleri aktive B hücrelerine benzeyen DBBHL olgularına göre daha iyi prognoza sahip olduklarını göstermiştir. İmmünohistokimyasal yöntemle 3 antikor paneli (CD 10, BCL6, MUM 1) kullanılarak DBBHL'ler prognostik öneme sahip germinal merkez B hücrelerine benzeyen tip DBBHL ve aktive B hücrelerine benzeyen tip DBBHL olmak üzere subtiplerine ayrılabilir. CD 10 ve BCL6 germinal merkez belirteçleri olarak bilinirken MUM 1 aktive B hücrelerinde ve plazma hücrelerinde eksprese edilir. C-MYC translokasyonu Burkitt lenfoma için karakteristik olarak bilinse de DBBHL olgularının % 5-15'inde saptanmıştır. 8q24 kromozomu üzerindeki C-MYC geninde 3 tip translokasyon görülür; en sık t(8;14)(q24;q32) olmak üzere daha az sıklıkla t(2;8)(p12;q24) ve t(8;22)(q24;q11). Bizim çalışmamızda, 50 DBBHL olgusunun parafine gömülü dokularından immünohistokimyasal yöntemle CD 10, BCL6 ve MUM 1 boyalarının ekspresyon paternleri çalışıldı. Genetik analiz Floresan in situ hibridizasyon (FISH) yöntemiyle yapıldı ve sonuçlar GCB ve non-GCB DBBHL'ler arasında karşılaştırıldı. Çalışmamızdaki hastaların ortalama yaşı 53.16 idi. Hastaların 24'ü kadın (%48) ve 26'sı erkekti (%52). Hastaların %62'sinde tümör lenf nodu yerleşimliydi. GCB tip ve non-GCB tip DBBHL'ler arasında CD 10 (8/16 vs 4/28), BCL6 (10/16 vs 5/28), MUM 1 (0/16 vs 28/28) ekspresyon oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. C-MYC translokasyonu %18.6 (8/43) bulundu. C-MYC translokasyonu, ABC tip DBBHL'lerde (%24) GCB tip DBBHL'lere (%13.3) göre daha sık bulundu. C-MYC yeniden düzenlenimi saptanan olguların 2 tanesi GCB tip DBBHL ve 6 tanesi non-GCB tip DBBHL olgusuydu. t(8;14)(q24;q32), sadece non-GCB tip DBBHL grubundan 2 olguda saptandı. C-MYC translokasyonu ile yaş ve cinsiyet arasında ilişki yoktu. C-MYC ekspresyonu ile DBBHL subtipi arasında da anlamlı farklılık bulunamadı. Klinik, morfolojik ve immünohistokimyasal bulgular DBBHL-Burkitt lenfoma ayrımı yapmak için yeterli olmadığında sitogenetik çalışmalar faydalıdır. Böylece hem hasta doğru tanıya ulaşabilecek, hem de etkin tedaviyi alabilecektir.
Özet (Çeviri)
Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) is the most common type of malignant lymphoma and constitutes 30-40% of adult non-Hodgkin's lymphomas in western countries. DLBCL is a heterogeneous disease group with varied clinical courses, histology, molecular and cytogenetic characteristics. Recent studies showed that DLBCL cases with gene expression profiles similar to germinal center B cells had much better prognosis than DLBCL cases with gene expression profiles resembling activated B cells. 3 antibody panel (CD 10, BCL6, MUM 1) of immunohistochemical stains can be used to subclassify DLBCL into prognostically significant germinal center B-cell like (GCB) DLBCL and activated B-cell like (ABC) DLBCL subtypes. Both CD 10 and BCL6 are considered as germinal center markers while MUM 1 is expressed in activated B-cells and plasma cells. C-MYC translocations are characteristic of Burkitt lymphoma, it also has been identified 5-15% cases of DLBCL. The C-MYC gene at 8q24 is involved in three translocations, most commonly t(8;14)(q24;q32) and less often t(2;8)(p12;q24) and t(8;22)(q24;q11). In the present study , we evaluated the expression patterns of CD 10, BCL6 and MUM 1 by immunohistochemistry on paraffin-embedded tissues from 50 DLBCL patients. Gene status was examined by using Fluorescence in situ hybridization (FISH) and the results were analysed in the context of GCB and non-GCB type of DLBCL. Median age of patients is 53.16 . There were 24 women (48%) and 26 men (52%) patients. Tumours were located at lymph nods 62% of patients. There were statistically significant differences in the expression of CD 10 (8/16 vs 4/28), BCL6 (10/16 vs 5/28), MUM 1 (0/16 vs 28/28) between GCB type and non-GCB type DLBCL. C-MYC translocation was observed in %18.6 (8/43). C-MYC translocation was more common in ABC type DLBCLs (24%) than in GCB types (13,3%). C-MYC rearrengement was determined 2 cases of GCB type and 6 cases of non-GCB type DLBCL. Presence of t(8;14) (q24;q32) is demonsrated only two cases within non-GCB type DLBCL subgroup. No relationship between C-MYC translocation and/or age and gender was observed. There was no significant correlation between C-MYC expression and DLBCL subtype. Cases in which clinical,morphological and immunohistochemical diagnosis are not adequate to discriminate DLBCL-BL, cytogenetic studies are beneficial. In this way, not only the patient will be able to reach the correct diagnosis but also get the effective treatment.